Niesamowite fakty na temat piłki nożnej

ciekawostki o piłce nożnej piłka nożna

Zaskakujące ciekawostki o piłce nożnej, które każdy kibic powinien znać! Ponad 100 zadziwiających faktów. Tutaj dowiesz się m.in.:

– Kiedy piłkarz może strzelić gola ręką?
– Ile pod koniec XIX wieku wynosił rekordowy transfer piłkarski?
– Dlaczego przez 200 lat piłka nożna była w Anglii zakazana?
– Od kiedy i dlaczego obok linii boiska są chłopcy podający piłki?
– Dlaczego kiedyś popularna była biała piłka w czarne łaty?
– Skąd pomysł, aby sędzia miał gwizdek?
– Historia piłki nożnej i niezwykłe rekordy piłkarskie.

Piłka nożna ciekawostki z historii

1) Kiedyś nie było bramkarzy, a podczas meczu piłkę mógł złapać rękami piłkarz stojący najbliżej bramki. Stąd pochodzi znane do dziś określenie goalkeeper (opiekun bramki).

2) Dawno temu, po strzelonej bramce nie wznawiano gry od środka boiska. Obie drużyny zamieniały się ze sobą połowami boiska.

3) W przypadku kontuzji zawodnika, można go wymienić na innego, dopiero od 1958 roku. Wcześniej zdarzało się, że piłkarz grał ze złamaną ręką, aby nie osłabiać gry swojej drużyny.

4) Pierwszy transfer piłkarski między klubami miał miejsce w Anglii, w 1876 roku. 17 lat później odnotowano rekordowy transfer, który wynosił 100 ówczesnych funtów.

5) „Spalony” funkcjonuje w piłce nożnej od 1914 roku.

6) Młodzi chłopcy podający piłkę po tym, jak opuści boisko, ustawiani są za linią boiska od 1972 roku. Co ciekawe, ma to związek z meczem polskiej reprezentacji. Piłkarze reprezentacji Bułgarii w meczu z Polską aby przedłużyć grę, specjalnie wykopywali piłkę jak najdalej za boisko. Po takim zagraniu nawet przez kilka minut szukano piłki i trwała przerwa w grze.

Piłkarskie rekordy

7) Najwięcej goli w jednym meczu strzelił zawodnik Kongo, w 2014 roku. Zdobył 21 goli spośród 30, jakie zdobyła w tym meczu jego drużyna.

8) Na strzelenie najszybszej bramki w historii, Rosjanin Michaił Osinow potrzebował zaledwie dwóch sekund. Tyle samo czasu potrzebował brytyjski piłkarz Lee Todd, aby wylecieć z boiska po otrzymaniu czerwonej kartki.

9) Puchar Mistrzostw Świata waży 6,2 kg i ma 36 cm wysokości. Puchar Mistrzostw Europy jest ze srebra i waży 8 kilogramów.

ciekawostki o piłce nożnej piłka nożna

Zaskakujące ciekawostki o piłce nożnej, które każdy fan futbolu powinien poznać

Ciekawostki o sędziach piłkarskich i kartkach

10) Rzuty karne są wykonywane od 1891 roku. W tym samym roku pozwolono sędziemu wejść na boisko. Wcześniej obserwował grę i podejmował decyzje zza linii boiska.

11) Sędzia piłkarski wyposażony jest w gwizdek od 1878 roku. Przepis wymyślili Anglicy. Wykorzystano sprawdzony pomysł bosmanów, którzy na statkach wydawali marynarzom komendy, przy pomocy gwizdków.

12) Po wprowadzeniu w 1970 r. żółtych i czerwonych kartek, nie wszyscy sędziowie rozumieli na czym polega wręczanie ich zawodnikom za przewinienia. Zdarzało się, że sędzia wręczył zawodnikowi żółtą kartkę, ten ją wziął, więc potem sędzia nie mógł już wręczyć nikomu żółtej kartki, gdyż jej nie miał.

13) Słowo arbiter pochodzi nie z języka angielskiego, lecz łacińskiego.

14) Kiedyś sędziowie piłkarscy mieli na sobie tylko czarne stroje. Obecnie to, w jakim kolorze stroju wystąpią podczas meczu, jest zależne od koloru strojów piłkarzy obu drużyn.

15) 10 do 15 kilometrów – tyle zwykle przebiega sędzia piłkarski podczas meczu, który sędziuje. To często dłuższy dystans niż ten, który przebiega piłkarz.

Ciekawostki o piłce nożnej i golach

16) Białe piłki w czarne cętki wymyślili Brazylijczycy. Taka piłka była lepiej widoczna o późnej porze dnia oraz… na ekranach telewizorów.

17) W okrągły przedmiot ze skóry, który można było odbijać tylko nogami, grano 3 tys. lat temu. W coś, co przypominało obecną piłkę nożną, grano w starożytnym Egipcie i Grecji.

18) Gola nie można strzelić ręką. Ale jest jeden wyjątek. Trzeba się nazywać Maradona.

ciekawostki o piłce nożnej piłka nożna

Ciekawostki o piłce nożnej, które warto znać

Stroje piłkarzy – fakty

19) Pierwsze numery na koszulkach piłkarzy, pojawiły się pod koniec XIX wieku.

20) Do lat 50. XX wieku piłkarze grali w spodenkach spiętych w pasie sznurkiem, a nie gumką.

21) Jedynym elementem stroju, który może wybrać dla siebie piłkarz, są buty.

22) Niegdyś na boisku z numerem 1 mógł grać tylko kapitan drużyny, a z numerem 2 – najlepszy zawodnik. Im piłkarz był „gorszy”, tym grał z wyższym numerem na koszulce.

Murawa piłkarskiego stadionu

23) Aby wyłożyć murawę boiska rolkami trawy, musi ją przewieźć 25 tirów.

24) Trawa na boisku na którym rozgrywany jest mecz piłkarski, musi mieć 2,5 do 3,5 cm wysokości. Przed meczem jest to sprawdzane przy pomocy linijki.

Ciekawostki piłkarskie – EURO 2012

25) Podczas Euro 2012 w Polsce i Ukrainie, dużo kibiców na mecze dojeżdżało pociągami. Najdłuższy pociąg z kibicami z Poznania do Warszawy, miał 445 metrów długości.

Fakty o piłce nożnej w Polsce

26) W roku 1894 powstały dwa pierwsze kluby piłkarskie: Sokół Lwów i Sokół Kraków. Najdłużej istniejącymi do dziś polskimi klubami są: Cracovia i Wisła. Powstały w 1910 roku.

27) Pierwsze profesjonalne piłki do futbolu przywiózł do Polski dr Henryk Jordan. Było to w 1889 roku.

28) Obecnie w Polsce jest około 6 tys. klubów piłkarskich.

Ciekawostki o kibicach piłkarskich

29) Po raz pierwszy przerwano mecz piłkarski z powodu złego zachowania kibiców, w 1888 roku.

30) Finał mundialu w Brazylii w 1950 roku, obejrzało na trybunach 199.854 widzów. Prawie dwieście tysięcy! Obecnie z uwagi na bezpieczeństwo, nie buduje się takich wielkich stadionów.

Zasady gry w piłkę nożną – ciekawostka

31) Jeśli (z różnych powodów) jednej z drużyn zostanie na boisku tylko siedmiu zawodników, sędzia musi przerwać mecz piłkarski.

Zadziwiające fakty piłkarskie

32) Pierwsze zasady gry w piłkę nożną powstały w 1848 r. w Cambridge (Anglia).

33) Przez 2 wieki gra w piłkę nożną była w Anglii zakazana. Zakazano wszelkich aktywności sportowych, aby ograniczyć kontuzje. Dzięki temu angielscy łucznicy byli sprawni, dzięki czemu Anglia wygrywała wojny z Francją.

34) Pierwszy piłkarski mecz na żywo transmitowała szwajcarska telewizja, w 1954 roku.

35) Niecałą sekundę na dotarcie do bramki potrzebuje piłka kopnięta przez piłkarza stojącego 30 metrów dalej, która leci z prędkością 120 km/h.

36) Największe buty piłkarskie można zobaczyć w Rabce-Zdroju. Mają 3,40 metra długości i (raczej) nikt w nich nie zagra.

Ciekawostki o piłce nożnej: (c) Rysunki.pl + Cas

Kolejne ciekawostki o piłce nożnej:
> Odwiedziliśmy La Bombonera – słynny stadion Boca Juniors
> Zagadki sportowe
> Dowcipy o Robercie Lewandowskim