Danny Szetela z Cosmos Nowy Jork

Danny Szetela karykatura Sadurski rysunki Szczepana Sadurskiego

Danny Szetela w karykaturze

Niedawno Szczepan Sadurski wykonał karykaturę Dannego Szeteli (ur. 1987). To amerykański piłkarz polskiego pochodzenia, od 2013 r. grający jako pomocnik w klubie Cosmos Nowy Jork. Karykatura została mu wręczona w redakcji nowojorskiego Super Expressu. Mieści się na Manhattanie, co widzimy na zdjęciu. (foto: Konrad Lata)

Wyjaśnijmy, co mają wspólnego karykaturzysta Szczepan Sadurski, piłkarz Danny Szetela i Super Express (ukazujący się w Nowym Jorku 6 razy w tygodniu). W październiku na Greenpoincie w Nowym Jorku Sadurski otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”. Głównym patronem medialnym tej ekspozycji był nowojorski Super Express (dalej w skrócie: SE). Sadurski odwiedził wówczas redakcję, zrobił okładkowy rysunek specjalnego wydania SE rozdawanego podczas Parady Pułaskiego. Nawet uczestniczył w Paradzie jadąc na specjalnej platformie redakcyjnego samochodu.

Danny Szetela i autografy

W tym samym czasie redakcja SE zachęcała Polaków w Nowym Jorku do wizyty na stadionie Hofstra Stadium. 11 października Cosmos Nowy Jork zagrał mecz z drużyną Edmonton. Przed meczem wszyscy kibice wchodzący na stadion otrzymali gadżet, figurkę Danny’ego. Zaraz po meczu Danny Szetela spotkał się z kibicami, rozdając autografy. Była okazja do krótkiej wymiany zdań piłkarza oraz karykaturzysty z Warszawy. Nie należy się więc dziwić, że po powrocie do Polski Sadurski chętnie przyjął od SE propozycję wykonania dla Szeteli specjalnego upominku w postaci karykatury. Jeśli w przyszłości będzie wystawa „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego-część 2”, na pewno ta karykatura na niej się znajdzie.

New York Cosmos

Klub piłki nożnej New York Cosmos został założony w 1971 r., do 1984 r. grał w lidze North American Soccer League. Wówczas w drużynie grały w nim takie sławy, jak: Pelé, Carlos Alberto Torres, Franz Beckenbauer i Johan Cruyff a z polskich piłkarzy m.in. Władysław Żmuda i Stanisław Terlecki. Potem klub wycofał się z rozgrywek. Pod tą samą nazwą został reaktywowany w 2010 roku. Obecnie mecze odbywają się na Hofstra Stadium. To obiekt uczelni Hofstra University, w stanie Nowy Jork (adres: Gerald Street/Stadium Road, Uniondale, NY 11553).