Dobra zmiana i satyra
Wyróżnione rysunki Sadurskiego na wystawie w Muzeum Karykatury
30 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11) odbył się uroczysty wernisaż wystawy”4 pory karykatury. Rysunki roku 2016″. Na wystawie eksponowane są najlepsze rysunki zgłoszone do konkursu organizowanego przez tę placówkę, w czterech kolejnych edycjach konkursu (Wiosna, Lato, Jesień, Zima).
Wśród prezentowanych rysunków są dwa rysunki Szczepana Sadurskiego, które zostały wyróżnione w edycjach: Wiosna i Jesień. Ponieważ do konkursu artyści zgłaszają swoje aktualne prace, oba rysunki dotyczyły bieżących spraw politycznych.
Dobra zmiana i rysunek Sadurskiego
Na pół roku przed tzw. Lex Szyszko (Ustawa ministra środowiska Jan Szyszko i masowa wycinka drzew w całej Polsce) Sadurski narysował puste pole z biało czerwoną flagą i dwie postaci. Jedna, wskazując na pole, mówi: „Tu kiedyś była puszcza. Aż nadeszła dobra zmiana / This is where the forest once stood, before the Good Change came” (. Drugi rysunek przedstawia statek Titanic i jego kapitana, mówiącego do dziennikarza z mikrofonem: „Nikt nie chce wsiadać. Dowiedzieli się, że sternikiem będzie Kaczyński / No one wants to take the cruise since they’ve learnt than Kaczynski is the helmsnan”. Czy za jakiś czas ten rysunek również okaże się przepowiednią?
Za oba wyróżnione rysunki Sadurski odebrał dyplomy, podpisane przez Elżbietę Laskowską, dyrektor Muzeum Karykatury. Wystawie towarzyszy ładnie wydany, kolorowy katalog z kilkudziesięcioma rysunkami różnych autorów.
Szczepan Sadurski jest jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia polskich karykaturzystów. Organizację powołano do życia 30 lat temu, w 1987 r., a jej pierwszym prezesem został Eryk Lipiński. Był on również pierwszym dyrektorem Muzeum Karykatury, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego.
Zobacz też:
> Dowcipy polityczne 2019
Szczepan Sadurski
• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.
• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.
• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.
• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.
• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.
• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.
• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.