Dobra Zmiana – rysunki Sadurskiego na wystawie

muzeum karykatury sadurski rysownik karykaturzysta dobra zmiana kaczyński pis

Wyróżnione rysunki Sadurskiego na wystawie w Muzeum Karykatury

30 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11) odbył się uroczysty wernisaż wystawy”4 pory karykatury. Rysunki roku 2016″. Na wystawie eksponowane są najlepsze rysunki zgłoszone do konkursu organizowanego przez tę placówkę, w czterech kolejnych edycjach konkursu (Wiosna, Lato, Jesień, Zima).

Wśród prezentowanych rysunków są dwa rysunki Szczepana Sadurskiego, które zostały wyróżnione w edycjach: Wiosna i Jesień. Ponieważ do konkursu artyści zgłaszają swoje aktualne prace, oba rysunki dotyczyły bieżących spraw politycznych.

Na pół roku przed tzw. Lex Szyszko (Ustawa ministra środowiska Jan Szyszko i masowa wycinka drzew w całej Polsce) Sadurski narysował puste pole z biało czerwoną flagą i dwie postaci. Jedna, wskazując na pole, mówi: „Tu kiedyś była puszcza. Aż nadeszła dobra zmiana / This is where the forest once stood, before the Good Change came” (. Drugi rysunek przedstawia statek Titanic i jego kapitana, mówiącego do dziennikarza z mikrofonem: „Nikt nie chce wsiadać. Dowiedzieli się, że sternikiem będzie Kaczyński / No one wants to take the cruise since they’ve learnt than Kaczynski is the helmsnan”. Czy za jakiś czas ten rysunek również okaże się przepowiednią?

muzeum karykatury rysunek satyryczny

Za oba wyróżnione rysunki Sadurski odebrał dyplomy, podpisane przez Elżbietę Laskowską, dyrektor Muzeum Karykatury. Wystawie towarzyszy ładnie wydany, kolorowy katalog z kilkudziesięcioma rysunkami różnych autorów.

Szczepan Sadurski jest jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia polskich karykaturzystów. Organizację powołano do życia 30 lat temu, w 1987 r., a jej pierwszym prezesem został Eryk Lipiński. Był on również pierwszym dyrektorem Muzeum Karykatury, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego.