W wielu miejscach Internetu można oglądać aktualne rysunki satyryczne o charakterze politycznym, autorstwa Szczepana Sadurskiego.
Od ponad dwóch lat drukuje je ogólnopolski dziennik Trybuna. Na drugiej stronie każdego numeru jest stała rubryka z jego rysunkiem, do tego rysunki na okładkach, co jakiś czas także jako ilustracje do tekstów.
A jak wyglądają konkretne statystyki? W 2021 r. okładek z rysunkiem Sadurskiego było aż 72. Jeśli doliczymy do nich rysunki na stronie 2, w całym roku ukazało się w sumie 214 rysunków, do tego ilustracje.
Na politycznych rysunkach Sadurskiego pojawiają się znane twarze polskiej polityki. Najczęściej Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Ale też inni. Jedną z takich postaci jest Elżbieta Witek, aktualna marszałek Sejmu RP. Na tej stronie znajdziesz kilka rysunków Sadurskiego, na których się znalazła.
Jeśli jesteś ciekaw kilku innych bohaterów polskiej sceny politycznej, których satyryczną kreską uwiecznił Sadurski, znajdziesz je w poniższych linkach.
Wybrani polscy politycy, w karykaturze Sadurskiego
> Jarosław Kaczyński
> Andrzej Duda
> Przemysław Czarnek
> Paweł Kukiz
> Mateusz Morawiecki
> Beata Szydło
Szczepan Sadurski informacje
• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.
• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.
• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.
• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.
• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.
• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.
• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.