E-magazyn Fenamizah z rysunkami karykaturzystów i rysowników z całego świata, wrócił po kilku latach przerwy. Poznaj czasopismo redagowane w Turcji i jego historię
Międzynarodowy e-magazyn z humorem i satyrą rysunkową
W marcu 2012 pojawił się w sieci pierwszy numer e-czasopisma Fenamizah (Zły Humor), które niemal natychmiast stało się czymś, co pokochali miłośnicy rysowanego humoru, satyry i karykatur. I stało się lekturą obowiązkową dla mieszkających na całym świecie rysowników satyrycznych oraz karykaturzystów. Wielu z nich wysyłało swoje rysunki, które wzbogacały magazyn i sprawiały, że był wypełniony po brzegi wesołymi rysunkami.
Kilkadziesiąt stron, na każdej po kilka rysunków, także interesujące informacje o konkursach, wystawach i innych sprawach związanych z karykaturą. Całość uzupełniały krótkie teksty satyryczne. Było to czasopismo generalnie angielskojęzyczne, choć do zrozumienia nie był potrzebny ten język. Dowcipne rysunki są rozumiane niezależnie od tego, jakim językiem na co dzień posługują się odbiorcy.
Aziz Yavuzdoğan – twórca czasopisma
Po kilku latach przerwy, Fenamizah powraca w sierpniu 2024 (to numer wrześniowy), z numerem oznakowanym w kolejności jako 71. Tak jak wcześniej, czasopismo jest bezpłatne i nie są wypłacane honoraria autorskie. Jednak ktoś musi je fizycznie robić – liczne kontakty i korespondencja z autorami, gromadzenie rysunków i innych materiałów, wreszcie typowe prace redakcyjne włącznie z techniczną obróbką rysunków i łamaniem komputerowym stron. Za tą solidną pracą stoi ten sam człowiek, który robił czasopismo od samego początku, Aziz Yavuzdoğan. Turecki rysownik przez kilka lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, do tego polityczna sytuacja w Turcji nie sprzyjała tak „błahymi” działaniami, jak humor i (zakazana) satyra.
Nowy numer Fenamizah – 71/2024
Jak napisaliśmy, Fenamizah się nie zmienił, choć powstaje w nieco innych czasach. Szata graficzna jest ta sama, rysownicy z wielu krajów znów zaczęli wysyłać swoje prace. Znów pojawili się znani autorzy, są też nowe nazwiska, w tym rysowników młodych.
Polskę w tym neo-premierowym numerze, reprezentuje sześciu rysowników, których prace opublikowano: Henryk Cebula, Szczepan Sadurski, Zbigniew Krotos, Czesław Przęzak, Dariusz Dąbrowski i Michał Graczyk. Dodamy, że rysunki Sadurskiego gościły w czasopiśmie od samego początku czyli od 2012 roku. Jest dobrze znany w satyrycznym towarzystwie, gdyż wcześniej był w Istambule jednym z jurorów znanego światowego konkursu humoru rysowanego i tam osobiście poznał szereg karykaturzystów (nie tylko) tureckich, m.in. późniejszego twórcę magazynu Fenamizah.
Azizowi życzymy dużo zdrowia, aby jego wspaniały pomysł rozwijał się i zyskiwał na popularności. To naprawdę kawał dobrej roboty!
Dodamy, że na issuu.com są dostępne do obejrzenia wszystkie numery czasopisma.
Fenamizah: (c) Rysunki.pl
Zobacz też:
>
>