Sadurski gościem festiwalu filmów satyrycznych

festiwal Pyszadło 2022 Mogilno Szczepan Sadurski wystawa rysunki Wesoły Wieżowiec

Festiwal Pyszadło 2022

Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło od kilku lat jest organizowany w Mogilnie, woj. kujawsko-pomorskie. W tym roku między 15 a 19 czerwca odbyła się szósta edycja festiwalu – Pyszadło 2022. Jednym ze specjalnych gości zaproszonych na tę imprezę, był Szczepan Sadurski – satyryk, karykaturzysta, przewodniczący Partii Dobrego Humoru

Sadurski w Mogilnie – wystawy z humorem

Osoby odwiedzające salę kina Wawrzyn, na której codziennie odbywały się projekcje filmów, w foyer mogli oglądać ekspozycję – zastaw sporej wielkości wydruków rysunków humorystycznych Szczepana Sadurskiego. Ich tematyką  był ślub i sprawy małżeńskie. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbył się 16 czerwca o godz. 17.30, pomiędzy seansami filmów.

wystawa rysunku satyrycznego Sadurski festiwal Pyszadło 2022 Mogilno

Ekspozycja rysunku satyrycznego Sadurskiego w kinie Wawrzyn w Mogilnie. Festiwal Pyszadło

Druga wystawa z humorystycznymi rysunkami Sadurskiego (tym razem damsko-męska tematyka rysunków była bardziej sprośna) miała miejsce w odrestaurowanym niedawno Magazynie Zbożowym GS MDK. 16 czerwca po godz. 22 odbył się tu koncert muzyczny zespołu Żuki, znanego głownie jako wykonawcę repertuaru The Beatles.

Szczepan Sadurski wystawa rysunku rysunki satyryczne festiwal Pyszadło 2022 Mogilno

Druga ekspozycja Sadurskiego podczas Pyszadła 2022 – tym razem rysunki dla dorosłych

Festiwal Pyszadło i warsztaty karykatury

Szczepan Sadurski, który ostatnio słynie z karykatur, dwukrotnie odbył spotkanie z publicznością, połączone z warsztatami rysowania karykatur. W pierwszym uczestniczyły dzieci i młodzież, w drugim osoby dorosłe. 5 osób z każdej grupy, które najlepiej poradziły sobie z rysowaniem, na końcu zostały uwiecznione przez Sadurskiego i powróciły do domów ze swoją karykaturą.

Oczywiście dosyć krótkie warsztaty karykatury nie są w stanie sprawić, że ktoś zgłębi sztukę tworzenia karykatur. Takie spotkania z dużą ilością śmiechu, to okazja poznania artysty, który w formie informacji i anegdot przekazuje widzom swoje ogromne doświadczenie. To także rzadka dla osób dorosłych chwila, gdy mogą powrócić do lat szkolnych i dziecięcych oraz po prostu porysować.

warsztaty karykatury nauka rysowania karykatur Szczepan Sadurski karykaturzysta

Warsztaty karykatury prowadzone przez Sadurskiego, to zawsze dużo śmiechu oraz anegdot związanych z bardzo rzadkim zawodem karykaturzysty

warsztaty karykatury nauka rysowania karykatur Szczepan Sadurski karykaturzysta

Sadurski prowadził takie zabawne warsztaty karykatury nie tylko w Polsce

warsztaty karykatury nauka rysowania karykatur Szczepan Sadurski karykaturzysta

Karykaturzysta Szczepan Sadurski pokazuje uczestnikom warsztatów ich dzieła, oceniając powstałe prace

Sadurski i Partia Dobrego Humoru

Ponieważ satyryczne działania Sadurskiego, to nie tylko rysunki satyryczne i karykatury, w Mogilnie kilkukrotnie nawiązano do Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) – międzynarodowej organizacji, którą wymyślił w 2001 r. i której jest przewodniczącym.

W foyer kina Wawrzyn obok jego wystawy stał ponad 2-metrowej wysokości Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) o specjalnie wzmocnionej konstrukcji. To siedziba Partii Dobrego Humoru i jej symbol, która dotychczas została sfotografowana w ponad 600. miastach świata.

warsztaty karykatury nauka rysowania karykatur Szczepan Sadurski karykaturzysta

Własnoręczne wykonanie Wesołego Wieżowca nie jest trudne!

Podczas warsztatów karykatury o których wspomnieliśmy wyżej, uczestnicy mogli też wyciąć i skleić Wesołego Wieżowca z wydrukowanych już szablonów i przy okazji dowiedzieć się ciekawostek na jego temat oraz jego dotychczasowych podróży po świecie.

Dodamy też, że legitymację Partii Dobrego Humoru przyjęła w Mogilnie znana aktorka, Katarzyna Figura.

Festiwal Pyszadło: (c) Rysunki.pl