Południowa Afryka. Sadurski ilustruje

czasopisma ilustracje rysownik prasa rysunki ilustracja

Ilustracje rysownik

Nazwa Kapsztad.pl wbrew pozorom nie jest nazwą serwisu internetowego. To nazwa czasopisma polonijnego, ukazującego się w Republice Południowej Afryki. Czasopisma, z którym od kilku lat współpracuje Szczepan Sadurski

Sadurski w charakterystyczny dla siebie sposób, ilustruje przygody Grzesia Polaka. Ta postać, to nasz rodak, który mieszka w RPA i w swoim codziennym życiu na swoje: zmartwienia i sukcesy. Teksty żyjącego na obczyźnie, z dala od Polski Grzesia, tworzy literacko Adam Ciesielski. Teksty o Grzesiu, zilustrowane rysunkiem Sadurskiego, trafiają do kolejnych numerów, ku uciesze czytelników. Nazwiska obu autorów znajdują się w stopce, wśród listy współpracowników.

Dodajmy przy okazji, że w kilku numerach, na stronach kolorowych, ukazały się również zdjęcia Szczepana Sadurskiego, przedstawiające widoki zabytków polskich. Rubryka nosiła tytuł „Piękna nasza Polska cała”.

Wydawcą magazynu Kapsztad.pl jest Stowarzyszenie Polskie w Cape Town. Jest to kwartalnik (wcześniej długo ukazywał się jako miesięcznik), redagowany przez Krystynę Zajączkowską. Obecnym prezesem stowarzyszenia jest Krystyna Żyłuk-Żylińska.

Najnowszym numerem, z którego pochodzi powyższa ilustracja, jest numer 42 (148). Ukazał się w grudniu 2017 r.

Przeczytaj też:

 

 

 

 

 

 

 

Rysunki Sadurskiego dla branży stomatologicznej

Szczepan Sadurski – ilustracje rysownik

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.