Wiele osób nie słyszało jeszcze o profesji, która nazywa się: karykaturzysta eventowy. Jako pierwszy tej nazwy użył przed dekadą Szczepan Sadurski. Do dziś, sporo osób, choć już tę nazwę znają i rozumieją jej sens (chodzi o rysowanie karykatur na eventach), nie mają świadomości na czym tak naprawdę polega praca karykaturzysty eventowego
Karykaturzysta eventowy – niesłychanie rzadki zawód
To być może najbardziej rzadka profesja w Polsce. Trudni się nią zaledwie kilku artystów / plastyków. Do tego niewiele więcej osób rysowaniem karykatur na eventach zajmuje się od czasu do czasu, traktując to jako jedno z zajęć które przynoszą zarobek. Nie trzeba się więc dziwić, że prawie nikt nie wie, na czym polega codzienna praca osoby, którą możemy nazwać karykaturzystą eventowym.
Dlaczego tak mało osób, nawet tych które lubią czasami narysować jakąś karykaturę, próbuje swoich sił w tym zawodzie? Po pierwsze, rysowania karykatur (w przeciwieństwie do rysowania portretów) nie da się nigdzie nauczyć. To często wieloletnie i codzienne, wielogodzinne rysowanie dla siebie. Wiele lat pasji i żadnego zarobku, co zdecydowanie zniechęca, bo wiele osób oczekuje efektów swego działania bardzo szybko i nie lubi „tracić czas” bez otrzymania gratyfikacji. To dlatego profesjonalnymi karykaturzystami są najczęściej osoby dojrzałe (wiekowo i artystycznie). Bo karykaturzysta jest jak wino – im starszy tym lepszy.
Czym jest karykatura
Jeśli uważasz, że błyskawiczne zrobienie czyjegoś zabawnego portretu to żaden problem, to rysowanie kulfonów (a tak rysują dzieci) – sam spróbuj! Szczepan Sadurski nazwany w Nowym Jorku jednym z najszybszych karykaturzystów świata od dawna twierdzi, że zaczął rozumieć czym są karykatury, gdy zaczął zapominać czym są portrety. Bo tu nie ma żadnych schematów. Nie można nikomu wytłumaczyć czym jest karykatura, bo choć wielu powie „Rozumiem”, tymczasem wciąż nie będzie niczego rozumiał.
Niektórzy karykaturzyści próbują tłumaczyć, że karykatura, to przedstawienie czyjejś „duszy”, charakteru, cud i alchemia. Tak mówią ci, którzy sami nie wiedzą co to jest karykatura. Karykaturzysta ma po prostu stworzyć po swojemu zabawny portret, który będzie choć trochę podobny do rysowanej osoby. Nie ma w tym żadnej mistyki, ale rzemiosło poparte latami pracy i wieloma tysiącami zarysowanych kartek, za co nikt karykaturzyście nie zapłacił.
Błyskawicznie rysowane karykatury
Teraz już wiesz jak to możliwe, że karykaturzysta zaproszony na event, który przyjechał tego dnia czasem nawet kilkaset kilometrów,
siada i po prostu rysuje czyjąś twarz, a potem wiele kolejnych twarzy. Można osobę rysowaną bajerować, zagadywać, rozweselać, ale to tylko dodatek, który często rozprasza artystę. Ten winien jak najszybciej stworzyć karykaturę, bo w kolejce czeka do niego wielu chętnych. A przecież nikt nie lubi stać w kolejce i denerwować się, skoro na evencie jest dużo innych atrakcji i też warto z nich skorzystać.
Dlatego takie wzięcie wśród organizatorów różnych eventów i imprez firmowych ma Szczepan Sadurski, jeden z nielicznych karykaturzystów eventowych. Na stworzenie jednej karykatury wystarcza mu średnio 100 sekund. 20 lub więcej narysowanych osób w godzinę – wyjątkowo u niego jest to możliwe. Wiele osób w to nie wierzy, dopóki na własne oczy nie zobaczy mistrza kreski podczas pracy.
Dodajmy, że Sadurski to także znany od lat rysownik prasowy drukujący w prasie ogólnopolskiej, zapraszany do programów telewizyjnych, udzielający wywiadów. Artysta zapraszany na festiwale (nie tylko karykatury i nie tylko w Polsce) jako specjalny gość, juror, autorytet. Osoba, której nazwisko i podpis zna część uczestników każdego eventu, na którym rysuje. Te i wiele innych faktów z jego biografii sprawiają, że jego udział w imprezie podnosi jej rangę.
Artysta eventowy i jego podróże
Dlatego tego tekstu nie ilustrujemy przykładami karykatur Sadurskiego? W sieci, począwszy od serwisu Karykatury.com, jest ich mnóstwo, więc łatwo je znaleźć. Dlatego ten tekst ilustrujemy zdjęciami tego artysty z różnych miast i miejscowości w Polsce. To tylko wybrane miejsca, które odwiedził jako karykaturzysta eventowy, w jednym tylko miesiącu, w czerwcu 2022. Dzięki tym zdjęciom łatwiej zrozumiesz, że profesja znanego karykaturzysty eventowego, to nie tylko rysowanie karykatur, ale też niemal codzienne podróże po całej Polsce oraz noclegi w hotelach. Bo karykaturzysta eventowy jest jak piosenkarz, muzyk czy kabareciarz, którzy jeżdżą na występy. Jak inni w eventowej branży, zanim wystąpi, musi ze swoim sprzętem przemierzyć mniejsze lub większe odległości i na czas dotrzeć tam, gdzie jego talent jest potrzebny.
Najszybszy karykaturzysta eventowy: (c) Rysunki.pl