Suwałki. Sadurski na Dobry Humor

Sadurski na Dobry Humor

W Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 (ul. Noniewicza 71) Suwalskiego Ośrodka Kultury 6 lutego 2016 r. Szczepan Sadurski otworzył wystawę „Sadurski na Dobry Humor”. Ekspozycja przygotowana przez Wojtka Łowickiego, która ma tu swoją premierę, wkrótce rozpocznie podróż po Polsce.

Oprócz kopii dwustu (!) rysunków, można obejrzeć także oryginały (w tym te publikowane w „Szpilkach”). Rysunki skompilowane komputerowo na dużych planszach są przy okazji pretekstem do przeczytania znajdujących się obok anegdot oraz cytatów z wypowiedzi artysty.

Niewątpliwą atrakcją dla fanów autora oraz komiksów, są nigdy nie prezentowane publicznie młodzieńcze

plansze komiksowe Sadurskiego,

reprodukcje realistycznych ołówkowych szkiców Sadurskiego z czasów z liceum plastycznego oraz rysunek zaledwie 9-letniego chłopca, który już przejawiał zadatki na satyryka. Na ekspozycji jest też reprodukcja prasowego debiutu czyli komiks Sadurskiego ze „Świata Młodych” z 1979 r., gdy miał 14 lat. (zadebiutował na ostatniej stronie, w miejscu gdzie czasopismo publikowało m.in. komiksy z Tytusem oraz Kajkiem i Kokoszem). Jest też ciekawostka ze stanu wojennego, kiedy to sprytnie narysowany przez Sadurskiego rysunek przedstawiający postacie z kręgów podziemnej Solidarności (w tym Wałęsę) nieopatrznie przepuściła cenzura, wydrukował „Kurier Lubelski”, po czym wywołał zamieszanie polityczne zakończone… w gabinecie generała Jaruzelskiego. – tu więcej. Są też reprodukcje wybranych okładek „Szpilek” z rysunkami Sadurskiego oraz niektóre okładki miesięcznika „Dobry Humor”, wydawanego przez niego w latach 1991-2012.

Ekspozycję w Suwałkach uzupełniają wyświetlane na monitorze multimedia czyli krótkie filmy z rysunkami Sadurskiego, które każdy może oglądać na YouTube oraz katalog wystawy, w którym oprócz rysunków przeczytamy wiele informacji i ciekawostek z bogatej biografii artystycznej satyryka.

W lipcu ekspozycja będzie pokazana w Ełckim Centrum Kultury w Ełku (ul. Wojska Polskiego 47) podczas 22. Mazurskiego Lata Kabaretowego Mulatka.

Ciekawostki
> Ełk
> Suwałki