Sadurski podsumował rysunkami rok 2020

komentarze satyryczne rysunkowe podsumowanie roku 2020 rok satyra rysunki polityczne Szczepan Sadurski

Komentarze satyryczne 2020

Ponad ćwierć tysiąca rysunków, w tym ponad 60 na okładkach – to podsumowanie satyrycznej działalności Szczepana Sadurskiego jako rysownika prasowego w dzienniku Trybuna, w roku 2020.

W ostatnim numerze roku dwie sąsiednie strony Trybuny, poświęcono na podsumowanie roku w Polsce i polskiej polityce, kreską Szczepana Sadurskiego. Zatytułowano to: „Dwie dwudziestki według Szczepana Sadurskiego”.

Komentarze satyryczne Sadurskiego

Nie są to rysunki zrobione specjalnie na tę okoliczność, lecz wybór rysunków publikowanych w Trybunie, w kolejnych miesiącach 2020 roku. Dwanaście rysunków Sadurski uzupełnił o napisany specjalnie satyryczny felieton.

Na okładce tego numeru znów znalazł się najnowszy rysunek Sadurskiego (temat: Stary i Nowy rok oraz szczepienia przeciwko Covid-19), a na stronie drugiej premierowy rysunek w jego stałej rubryce, która jest w każdym kolejnym numerze Trybuny.

Jeśli chciałbyś zobaczyć komplet rysunków oraz przeczytać felieton – zapraszamy TU

Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.

Zobacz też:
> Ciekawostki o Las Vegas