Nie płacisz alimentów – zobaczysz TEN rysunek

alimenty długi prawo rysunki w promocji promocja

Rysunki w promocji

Dziś kolejny z wielu przykładów na wykorzystanie humorystycznych rysunków Szczepana Sadurskiego. Polacy nie płacący alimentów i w związku z tym umieszczeni w Krajowym Rejestrze Długów, od jesieni 2008 r. otrzymywali pocztą stosowną informację. Była one w specjalnie wydrukowanej kopercie, którą widzimy powyżej, a na kopercie… rysunek Sadurskiego.

Z badań SMG/KRC przeprowadzonych w listopadzie 2008 roku wynika, że 68% Polaków uważa umieszczanie dłużników alimentacyjnych w Krajowym Rejestrze Długów za słuszne.

– Postanowiliśmy to wykorzystać projektując specjalne koperty, w których do tych osób będą wysyłane powiadomienia o umieszczeniu ich w rejestrze. Wykorzystaliśmy w tym projekcie postać księdza, bo w Polsce jest to autorytet moralny, a skazywanie własnych dzieci na poniewierkę moralne przecież nie jest. Chcieliśmy wzmocnić ten rysunek odpowiednim tekstem, który wprost mówi o tym, że korespondencja kierowana jest do dłużnika alimentacyjnego, ale okazało się że w Polsce tacy ludzie są bardziej chronieni przez prawo niż ich dzieci. Stąd niedomówienie – wyjaśniał Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Rysunek wspierał kampanię „I wszyscy się dowiedzą”, która ma zmienić społeczny stosunek do dłużników alimentacyjnych. To jeden z wielu rysunków Szczepana Sadurskiego dla Krajowego Rejestru Długów. Były one wykorzystywanych na różne sposoby. Od ulotek, naklejek i plakatów, po bannery na halach sportowych.

Rysunki w promocji – Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.