Najnowsza książka z rysunkami Sadurskiego

książka satyryczna rysunki Szczepan Sadurski rysunek satyryczny satyra

„Wyjątkowa książka Szczepana” – taki tytuł nosi zbiór satyrycznych rysunków Szczepana Sadurskiego. Ta książka satyryczna podsumowuje 35-letnią obecność rysującego satyryka w mediach, od chwili młodzieńczego debiutu prasowego w „Świecie Młodych”.

Książka nafaszerowana jest humorem rysunkowym zrozumiałym dla każdego. Na 96. stronach (część w kolorze!) znalazło się sto kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych rysunków. Jest ponadczasowa satyra (autor zrezygnował z publikacji szybko dezaktualizujących się bieżących komentarzy satyrycznych), jest dużo humoru na różne tematy, a także trzyklatkowe (m.in. Przygody punka Franka) oraz całostronicowe komiksy humorystyczne. Część rysunków pamięta jeszcze lata 80-te, bo były drukowane m.in. w słynnym piśmie satyrycznym „Szpilki” (w połowie lat 80. Sadurski był najczęściej drukowanym rysownikiem tego tygodnika).

Książka ukazała się dzięki platformie crowfoundingowej PolakPotrafi.pl i fanom Sadurskiego, którzy sfinansowali publikację zanim trafiła do drukarni. Z krótkiego filmu promującego planowaną książkę dowiedzieliśmy się, że na jej wydanie czekają m.in. członkowie kabaretu OT.TO, Stanisław Szelc z kabaretu Elita, a nawet… polski sobowtór Chucka Norrisa.

Na koniec zła wiadomość dla miłośników rysunków Sadurskiego. Książka została wydana w niedużym nakładzie. Nie jest produktem komercyjnym i nie trafi do publicznej sprzedaży, nawet w Internecie. A teraz dobra informacja: jeśli jakiś szczęśliwiec otrzyma tę książkę od autora, na pewno będzie w niej jego własnoręczny autograf.

Książka satyryczna i Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.