Najstarszy rysunek ma pół miliona lat

najstarszy rysunek świata-rysunki

Naukowcy z Holandii twierdzą, że pierwszym rysunkiem stworzonym ręką człowieka jest… rysunek na muszli.

W magazynie Nature z 2014 r. naukowcy z Holandii ogłosili wyniki badań muszli znalezionej 100 lat temu na wyspie Jawa (Indonezja). Dokładnie przyjrzeli się szlaczkowi (pofalowanej linii) na muszli słodkowodnej małży i doszli do wniosku, ze wyryła go ręka homo erektusa, jednego z przodków naszego gatunku, homo sapiens.

Muszla służyła temu człowiekowi jako narzędzie, więc postanowił je ozdobić, a w zasadzie oznaczyć, bo jeden zygzak trudno nazwać świadomym działaniem artystycznym. Wspomniany szlaczek jest widoczny jedynie wtedy, gdy patrzymy w jego kierunku pod odpowiednim kątem.

Do niedawna uważano, że używane przez siebie przedmioty ozdabiali przedstawiciele homo sapiens. Najstarsze zbadane przedmioty miały ok. 430-540 tys. lat, zatem były młodsze od wspomnianej wyżej muszli.

Homo erektus (jego wcześniejsze nazwy: pitekantrop, małpolud) pojawił się ok. 1,8 miliona lat temu na kontynencie afrykańskim (obecne tereny Kenii, Etiopii i Tanzanii), a potem rozprzestrzeniał się także po Europie i Azji).

Na zdjęciu: rekonstrukcja popiersia Homo erectus znajdująca się w muzeum archeologiczne w Herne. Może to on albo jego kolega, wydziergał szlaczek na muszli?
foto: Wikipedia

Tekst: (c) Rysunki.pl