Rysunki dla dzieci
W dniach 29 maja – 4 czerwca 2017 r. w Poznaniu odbyło się 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do Śmiechu”. Jedną z atrakcji tej cyklicznej imprezy, była wystawa rysunku satyrycznego. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie sięgnęło do swoich zbiorów i pokazało ekspozycję rysunków o dzieciach i dla dzieci.
Ekspozycję podzielono na kilka działów, które nazwano:
– Bajki, baśnie i legendy
– Świat zwierząt
– Psoty, figle i zabawy
– Szkoła
– Zabawa w skojarzenia
– Rodzina
Na ekspozycji prezentowano prace polskich karykaturzystów z XIX i XX wieku, także żyjących współcześnie. Wśród autorów jest Szczepan Sadurski.
Rysunki dla dzieci – autorzy
Poniżej, w kolejności alfabetycznej, pełna lista autorów wystawy.
Andrzej Adamowicz, Witold Barbara, Bohdan Bocianowski, Julian Bohdanowicz, Stefan Brzozowski, Bohdan Butenko, Teresa Byszewska, Henryk Derwich, Andrzej Dudziński, Andrzej Dziatlik, Karol Ferster ps. „Charlie”, Jerzy Flisak, Jacek Frąckiewicz, Elżbieta Gaudasińska, Jacek Gawłowski, Anna Gosławska-Lipińska ps. „Ha-Ga”, Andrzej Graniak, Kazimierz Grus, Edward Jędrzejkowski, Zbigniew Jujka, Szymon Kobyliński, Zbigniew Kołaczek, Józef Kruszewski, Izabella Kulczyńska, Katarzyna Kuzior, Małgorzata Lazarek, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Edward Lutczyn, Dariusz Łabędzki, Gwidon Miklaszewski, Andrzej Mleczko, Kazimierz Mozolewski, Bogdan Nowakowski, Rafał Olbiński, Adam Pękalski, Dariusz Pietrzak, Mirosław Pokora, Juliusz Puchalski, Marek Raczkowski, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Maciej Trzepałka, Teresa Wilbik, Zbigniew Ziomecki.
Szczepan Sadurski
• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.
• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.
• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.
• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.
• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.
• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.
• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.