Gdańsk. Sadurski na otwarciu TRAKO 2017

sketchnotes konferencje rysunki na żywo TRAKO 2017 sketchnotes Gdańsk Sadurski rysownik

Sketchnotes Gdańsk

Otwarcie międzynarodowych targów TRAKO zostało uatrakcyjnione rysunkami na żywo, w wykonaniu Szczepana Sadurskiego

26 września na terenie AMBEREXPO otwarto odbywające się co dwa lata, 12. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2017. Na kilkudniową imprezę targową organizowaną przez Polskie Koleje Państwowe, przybyło ponad 700 wystawców z 25 krajów świata. Jest to drugie w Europie najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży kolejowej – producentów i przewoźników oraz samorządów i polityków. To także konferencje i wykłady, prezentacje nowych technologii, a przede wszystkim świetna okazja do promowania transportu szynowego (kolej oraz tramwaje).

Zaraz po ceremonii otwarcia, na scenie odbyła się zorganizowana przez Grupę PKP publiczna debata na temat zrównoważonego transportu w Europie, z udziałem m.in. Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury i Budownictwa i Krzysztofa Mamińskiego – Prezesa Zarządu PKP S.A.

Organizatorzy poważnej debaty zadbali, aby została ona uatrakcyjniona udziałem znanego rysownika i karykaturzysty Szczepana Sadurskiego. Podczas 45 minut rysował on na oczach wszystkich słuchaczy rysunki, tematycznie związane z tematem debaty. Były nowoczesne pociągi, symbole Unii Europejskiej, biało-czerwone flagi oraz kolejarze. Rysunki nie były wyjątkowo dowcipne (takie nie miały być) i w oryginalny, atrakcyjny wizualnie sposób uzupełniły trwającą debatę. Ponieważ część gości targów była spoza Polski, rysunki były bez tekstów, a na jednym z nich pojawił się krótki tekst po angielsku.

sketchnotes konferencje targi rysunki na żywo rysownik

Cały etap powstawania kolejnych rysunków dzięki kamerze prezentowano w czasie rzeczywistym na dużym monitorze, znajdującym się na scenie, nad uczestnikami debaty. Niektórzy byli zachwyceni i zaraz po zakończeniu debaty poprosili o oryginały rysunków. Jeden z nich powędrował do Pragi.

Ponadto dziesięciu ważnych gości targów TRAKO 2017 otrzymało upominek – oprawiony w ramkę oryginał jednego z rysunków Szczepana Sadurskiego.

• • •

Targi w Gdańsku to kolejny przykład na to, że pomysłowe rysunki humorystyczne tworzone na żywo przez Sadurskiego, w oryginalny sposób mogą uzupełnić i uatrakcyjnić konferencje oraz podobne wydarzenia publiczne, niezależnie od ich tematyki. Tym bardziej, że kreatywny, doświadczony i od lat znany z mediów rysownik, nie raz tworzył na żywo w programach szeregu stacji telewizyjnych.

Sketchnotes Gdańsk: (c) rysunki.pl

rysownik sketchnotes kongres

Zobacz też: Sadurski i jego sketchnotes z humorem