Tygodnik Szpilki
W 1989 roku ukazała się debiutancka książka z rysunkami Szczepana Sadurskiego. Wydał ją lubelski oddział Krajowej Agencji Wydawniczej w nakładzie 30 tys. egzemplarzy (nic dziwnego, Sadurski mieszkał wtedy w rodzinnym Lublinie).
Tygodnik Szpilki. Kwiatki polskie
Książka miała tytuł „Kwiatki polskie” (było to nawiązanie do „Kwiatów Polskich” Juliana Tuwima), a wstęp do niej napisał Witold Filler (1931-2009), redaktor naczelny pisma satyrycznego „Szpilki” z którym Sadurski współpracował. Filler we wstępie do książki napisał:
„Ten satyryk z Lublina należy do grupy rysowników, którzy przede wszystkim najpierw myślą, potem piszą, a sam rysunek dokładają na deser (…). Patronem grupy jest Szymon Kobyliński, co od ćwierćwiecza rysuje ten sam rysunek na pierwszej stronie „Polityki”, tylko napisy pod nim zmienia. W gruncie rzeczy z tej samej szkoły wychodził Andrzej Mleczko. Być satyrykiem oznaczało dla niego – myśleć, rysowanie stanowiło zaledwie formułę przekazu. I tak właśnie jest i u Sadurskiego. Jego nagrodzony „Złotą Szpilką” rysunek o dyrektorze wołającym do sekretarki: „Proszę mnie połączyć z proletariuszami wszystkich krajów” (…) urzekał swym pomysłem, który sięgał granic filozoficznej metafory. I jej to polot zaniósł go na strony tylu pism satyrycznych Europy!”
Ciekawostka
Sadurski zaproponował, aby okładka i strony wewnętrzne książki miały czerwony nadruk, co spowoduje że piracki przedruk jego rysunków który miał wówczas miejsce nader często, zostanie ograniczony. Tymi czerwonymi stronami zainteresował się Georges Wolinski (1934-2015) – znany francuski rysownik (zginął w styczniu 2015 r. w Paryżu w zamachu na redakcję Charlie Hebdo). Niedługo po wydaniu książki Sadurskiego Wolinski przyjechał do Lublina, aby otworzyć tu wystawę swoich rysunków. Sadurski zaprojektował katalog tej wystawy.
Na ilustracji: fragment okładki książki „Kwiatki polskie”.
Tygodnik Szpilki: (c) Rysunki.pl
Szczepan Sadurski
• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.
• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.
• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.
• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.
• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.
• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.
• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.