Rysunki o wojnie w Ukrainie

wojna w Ukrainie rysunki obrazki karykatury dowcipy humor memy

Wojna w Ukrainie rysunki

Profesjonalni satyrycy i karykaturzyści zawsze trzymają rękę na pulsie i na bieżąco komentują bieżące wydarzenia – zarówno te pozytywne, jak i smutne. Tak jest też z wojną w Ukrainie – agresją rosyjskiej armii Putina na pokojowo nastawioną ludność Ukrainy.

Wojna w Ukrainie rysunki

Jednym z twórców tworzących aktualne komentarze satyryczne na temat wojny w Ukrainie, jest Szczepan Sadurski. Jego rysunki publikuje w kolejnych numerach dziennik „Trybuna”, są też publikowane w mediach społecznościowych. Do przesyłania rysunków zachęca też profil stowarzyszenia polskich karykaturzystów na Facebooku, jasno zaznaczając, że ta organizacja jest przeciwko wojnie.

Przejawy takiej twórczości, choć ma znamiona humoru i satyry, jak zawsze nie są chęcią żartowania z tragedii ludzi i narodów, ze śmierci i nieszczęścia. Oprócz wojennego sprzeciwu, są formą duchowego wsparcia „słabszych”, tych broniących się. Nieprzypadkowo w takich dramatycznych chwilach powstaje cała masa internetowych memów i innej twórczości (nie każdy przecież umie rysować), niezależnie od kraju pochodzenia twórców. Łączy ich sprzeciw, który można podsumować dwoma słowami: NO WAR.

wojna w Ukrainie rysunki obrazki karykatury dowcipy humor memy

Wojna w Ukrainie rysunki – jeden z rysunków Szczepana Sadurskiego

Smutno-zabawne memy tworzą twórcze osoby mieszkające na całym świecie, w tym na Ukrainie, wrzucając je do mediów społecznościowych swoją twórczość. Nie dlatego, aby obśmiać tragiczne wydarzenia i krwawą wojnę. Dlatego, bo współczesny świat w XXI wieku to świat obrazów i filmów, a te najlepiej i najszybciej przemawiają do odbiorców. Mało kto ma czas i chęć czytania długich, poważnych tekstów, dlatego obraz natychmiast utrwala się w świadomości każdego odbiorcy.

wojna w Ukrainie rysunki obrazki karykatury dowcipy humor memy

Wojna w Ukrainie rysunki, obrazki, karykatury, dowcipy, humor, memy

Karykaturzyści przeciwko wojnie

Jak zwykle w trudnych chwilach nie zawiedli karykaturzyści niemal z całego świata. W sieci, głównie w mediach społecznościowych, z dnia na dzień pojawiły się rysunki satyryczne z Putinem, czołgami, bombami, z symbolami narodowymi, z rosyjskimi żołnierzami i z nową swastyką – literką Z. Przebija się w nich śmiech przez łzy, bo nie są tworzone dla rozrywki. Spontanicznie tworzone są na Facebooku profile, zachęcające karykaturzystów do przesyłania powstałych w tych dniach rysunków na temat wojny w Ukrainie.

Ukraine No War Ukraina plakat Sofia Bułgaria karykaturzyści

Plakat karykaturzystów bułgarskich zapraszający do udziału w ich antywojennym happeningu

Rysownicy z Bułgarii nie tylko stworzyli takie rysunki, ale zorganizowali happening w sercu Sofii, zapraszając media. Mimo mrozu i wciąż trwającej pandemii (konieczność zakładania maseczek), ustawili się obok Pałacu Kultury, trzymając własne prace i protestując w ten sposób przed trwającą obecnie wojną. W kilku krajach zorganizowano nieduże ekspozycje z rysunkami satyrycznymi na temat wojny w Ukrainie.

Vladimir Kazanevski rysunek Ukraina wojna rysunek

Rysunek: (c) Vladimir Kazanevski, Ukraina

Nie trzeba się też dziwić, że redakcje gazet z różnych krajów chętnie publikują teraz rysunki satyryczne znanego ukraińskiego rysownika Vladimira Kazanevskiego. Szczególne widzenie rosyjskiej agresji w Ukrainie połączone z talentem i wieloletnim doświadczeniem mają inną głębię niż grafiki autorów żyjących daleko od trwającej wojny i nie mających rodziny i znajomych w kraju broniącym się przed brutalną agresją militarną.

Wojna w Ukrainie rysunki: (c) Rysunki.pl

Zobacz też:
> Dowcipy o wojnie w Ukrainie
> Memy o wojnie w Ukrainie