Festiwal Happy End w Rzeszowie i Sadurski

Happy End Rzeszów Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie Sadurski filmy

Happy End Rzeszów

Między 6 a 8 października 2022 odbył się w Rzeszowie Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End. Wśród zaproszonych gości był satyryk i karykaturzysta Szczepan Sadurski. Wziął udział w oryginalnym wernisażu wystawy swoich rysunków satyrycznych. Poprowadził też dowcipne warsztaty karykatury

Happy End Rzeszów, edycja 2022

To jubileuszowa, 20. edycja tej imprezy. Przez kilka dni na sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury (ul. Okrzei 7) odbywały się projekcje zgłoszonych do festiwalu filmów dokumentalnych i fabularnych. Tematem, które ich łączy, jak się domyślamy z nazwy festiwalu, mają optymistyczny wydźwięk. To filmy pobudzające do myślenia, z interesującymi historiami i scenariuszami, niekiedy także komedie. Dla widzów okazja poznania rzeczywistych osób mających swoje pasje i niezwykłe życie albo historie osób, których już z nami nie ma. Wśród filmów fabularnych były fabuły krótkie, nawet 15-30 minutowe. Znacznie krótsze od tych, jakie najczęściej oglądamy w telewizji, co nie znaczy mniej interesujące. To głównie filmy niskobudżetowe.

Ogólnopolski festiwal Happy End w Rzeszowie, to także spotkania publiczności z twórcami, rozmowy o ich filmach oraz twórczości. To okazja poznania reżyserów, producentów, niekiedy też bohaterów filmów. Także wymiana myśli między z ludźmi branży filmowej, podczas nieoficjalnych spotkań.

Happy End Rzeszów Festiwal Filmów Optymistycznych Piotr Żukowski

Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End. Na scenie karykaturzysta Szczepan Sadurski i Piotr Żukowski, szef festiwalu. Rozpoczyna się wernisaż wystawy

Szczepan Sadurski na festiwalu Happy End

Ciekawym urozmaiceniem rzeszowskiego festiwalu, odskocznią od dominującej podczas niego twórczości filmowej, był pomysł zaproszenia satyryka i karykaturzysty, przewodniczącego Partii Dobrego Humoru, Szczepana Sadurskiego (ur. 1965). Ponieważ to festiwal filmowy, wystawa, wernisaż wystawy rysunków satyrycznych oraz spotkanie z publicznością, były inny niż zazwyczaj.

Na wielkim ekranie, na którym odbywają się projekcje filmów, co kilkanaście sekund pokazywano kolejny rysunek Sadurskiego. Publiczność zgromadzona na sali co chwilę śmiała się albo wybuchała gromkim śmiechem. Ale chyba nie wszyscy skupiali się wyłącznie na oglądaniu dowcipnych rysunków. W tym samym czasie na scenie, przed ekranem, miała miejsce rozmowa Piotra Żukowskiego (twórcy i szefa festiwalu Happy End) ze Szczepanem Sadurskim. Ten odpowiadał na pytania związane ze swoją twórczością, ubarwiając to autentycznymi anegdotami.

warsztaty rysowania karykatur karykaturzysta Szczepan Sadurski karykatury w Rzeszowie

Warsztaty rysowania karykatur. Karykaturzysta Szczepan Sadurski ocenia karykatury powstałe w Rzeszowie

Warsztaty karykatury z Sadurskim

Tego samego dnia, 7 października (piątek), kilka godzin wcześniej, o godz. 13. w sali Wojewódzkiego Domu Kultury odbyły się warsztaty karykatury prowadzone przez Sadurskiego. To tak naprawdę (jak zwykle przy takich okazjach) zabawne i oryginalne spotkanie, podczas którego jest dużo śmiechu. To rodzaj śmiechoterapii, podczas której jest okazja osobistego poznania artysty nazywanego „jednym z najszybszych karykaturzystów świata” oraz posłuchania anegdot z jego zawodowej pracy jako karykaturzysty. Także okazja do zrozumienia czym jest sztuka karykatury oraz zmierzenia się z nią, poprzez własnoręczne stworzenie kilku karykatur pod okiem mistrza.

Grupa uczestników tego artystycznego spotkania nie była duża, lecz jak mówił Sadurski – wyjątkowo utalentowana. Tak jak obiecał na początku, autorzy najciekawszych prac zostali przez niego uwiecznieni w karykaturze, która stała się namacalną pamiątką ze spotkania.

Happy End Rzeszów Festiwal karykaturzysta karykatury

Happy End Rzeszów, 20. edycja Festiwalu Filmów Optymistycznych. Za chwilę Sadurski pokaże, czy umie rysować karykatury

Rekordowa karykatura

Przy okazji dla zabawy postanowiono sprawdzić ile jest prawdy w tym, że na narysowanie jednej karykatury, Sadurski potrzebuje zaledwie 100 sekund. To dla wielu osób szokująca informacja, często budząca zdumienie i duże zainteresowanie. Choć przecież zajmuje się tym od lat, stworzył dziesiątki tysięcy karykatur i co najmniej kilka razy w miesiącu prezentuje swój talent na rozmaitych eventach w całej Polsce i nie tylko.

Mimo, że karykaturzysta Sadurski nie miał w Rzeszowie swojego specjalnego „zaczarowanego” ołówka i jak zwykle nie spieszył się, lecz po prostu rysował – publiczność śledząca jego pracę z zainteresowaniem, jak zawsze była ciekawa efektu. Osoby obserwujące zza jego pleców powstawanie karykatury i co chwilę śmiejące się oraz komentujące to co widzą, na zegarkach odnotowały, że karykatura powstała nie w 100, lecz w… 60 sekund. Można śmiało powiedzieć, że to rekord Rzeszowa, a może nie tylko.

Szczepan Sadurski najszybszy karykaturzysta na event karykatury na żywo

Skupiony Szczepan Sadurski, podczas tworzenia rekordowej karykatury na żywo. Festiwal Happy End Rzeszów

Dokumentalny film o Sadurskim

Nie jest tajemnicą, że obecnie powstaje film dokumentalny na temat Sadurskiego, jego aktualnych i dawnych działań satyrycznych oraz artystycznych. Satyryk w życiu miał wiele ciekawych przeżyć, poznał ciekawych ludzi, odnosił i wciąż odnosi artystyczne sukcesy nie tylko w Polsce. Choć opowiada o tym w wywiadach, dopiero wkrótce nadarzy się okazja, aby pokazać to w innej formie – właśnie w formie filmu.

Zarówno fragmenty z wernisażu, jak i warsztatów karykatury w Rzeszowie, pojawią się w tym filmie i ubarwią go. Niewykluczone, że film zostanie pokazany podczas kolejnej edycji festiwalu Happy End 2023 i nie tylko tam. Dla osób, które zetknęły się choćby na krótko z twórczością Sadurskiego i być może z nim także osobiście – na pewno będzie to okazja, aby jeszcze lepiej poznać tego satyryka i jego życie.

Happy End Rzeszów i Sadurski: (c) Rysunki.pl

Zobacz też:
> Sadurski na festiwalu filmowym Pyszadło
> Rysunki Sadurskiego ze statu wojennego
> Wywiad z Sadurskim w Radiu dla Ciebie
> Sadurski podsumował rysunkami rok 2021