Sadurski karykaturzystą EURO 2012

znany karykaturzysta Szczyrk rysownik Warszawa sport karykatury euro

Karykatury EURO 2012

Po niedawno zakończonym EURO 2016 we Francji, serwis Karykatury.com opublikował pełną treść wywiadu ze Szczepanem Sadurskim, jakiego udzielił dziennikarzowi jednego z portali w 2012 roku. Można się z niego dowiedzieć ciekawostek związanych z jego udziałem jako karykaturzysty w EURO 2012.

Zlecenie od firmy związanej z organizatorem piłkarskiego turnieju sprawiło, że Szczepan Sadurski tworzył karykatury na żywo przed i po każdym meczu rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie, w strefie sponsorów turnieju. Umowa była tak skonstruowana, że gdyby Sadurski chciał się zbyt wcześnie pochwalić tym prestiżowym zleceniem, groziła mu „finansowa kara w kwocie, w której jest kilka zer”.

Piłkarskie karykatury EURO 2012

Sadurski zapytany o to jak się zostaje karykaturzystą Euro 2012, odpowiedział:
– Euro to wielki turniej i wielkie pieniądze, dlatego wszystko musiało być na najwyższym poziomie. Organizatorzy, jak w poprzednich turniejach Euro, rozgrywanych w innych krajach, wiedzieli czego potrzebują i kogo szukają. Potrzebowali najwyższej klasy, niezawodnych fachowców. Efekt: kilkaset narysowanych przeze mnie karykatur powędrowało do wielu krajów świata. Będzie miłym wspomnieniem i pamiątką z Polski i z Euro 2012.

> Tu cały wywiad

Karykaturzysta Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród Sadurski najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.