Karykatury EURO 2012
Po niedawno zakończonym EURO 2016 we Francji, serwis Karykatury.com opublikował pełną treść wywiadu ze Szczepanem Sadurskim, jakiego udzielił dziennikarzowi jednego z portali w 2012 roku. Można się z niego dowiedzieć ciekawostek związanych z jego udziałem jako karykaturzysty w EURO 2012.
Zlecenie od firmy związanej z organizatorem piłkarskiego turnieju sprawiło, że Szczepan Sadurski tworzył karykatury na żywo przed i po każdym meczu rozgrywanym na Stadionie Narodowym w Warszawie, w strefie sponsorów turnieju. Umowa była tak skonstruowana, że gdyby Sadurski chciał się zbyt wcześnie pochwalić tym prestiżowym zleceniem, groziła mu „finansowa kara w kwocie, w której jest kilka zer”.
Piłkarskie karykatury EURO 2012
Sadurski zapytany o to jak się zostaje karykaturzystą Euro 2012, odpowiedział:
– Euro to wielki turniej i wielkie pieniądze, dlatego wszystko musiało być na najwyższym poziomie. Organizatorzy, jak w poprzednich turniejach Euro, rozgrywanych w innych krajach, wiedzieli czego potrzebują i kogo szukają. Potrzebowali najwyższej klasy, niezawodnych fachowców. Efekt: kilkaset narysowanych przeze mnie karykatur powędrowało do wielu krajów świata. Będzie miłym wspomnieniem i pamiątką z Polski i z Euro 2012.
> Tu cały wywiad
Karykaturzysta Szczepan Sadurski
• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.
• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.
• Wśród zdobytych nagród Sadurski najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.
• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.
• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.
• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.
• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.