Rysunek Sadurskiego na maturze 2017

Szczepan Sadurski rysownik satyryczny matura rysunki dla prasy

Matura 2017

Miło nam donieść, że na tegorocznej maturze ustnej z języka polskiego wykorzystano rysunek Szczepana Sadurskiego. Jeden z 32 tematów do wylosowania przez egzaminowanych czyli temat nr 30, brzmiał: Czy rzeczywistość powinna być kreowana czy odzwierciedlana? Na podstawie plakatu Szczepana Sadurskiego i dwóch tekstów literackich.

Informację znaleźliśmy w jednym z regionalnym dzienników w połowie maja czyli zaraz po maturach. Niestety nie udało nam się dotrzeć, który to konkretnie rysunek Sadurskiego był pomocny w rozwiązaniu tematu.

Matura – język polski

Materiały (zdjęcia, rysunki) pomocne na egzaminach maturalnych czyli na potrzeby edukacyjne, nigdzie indziej nie są publikowane. Komisje naukowe przygotowujące tematy na matury, starannie dobierają źródła.

To nie pierwszy raz, gdy rysunki Sadurskiego są wykorzystywane do celów edukacyjnych. W przeszłości trafiały do podręczników szkolnych, publikacji dla nauczycieli i na tablice edukacyjne dla szkół.

Przeczytaj też:
.

Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.