W Bułgarii zorganizowano międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego, którego tematem były: Woda, rzeka, ludzie (Water, river, people). Wśród ośmioosobowej grypy jurorów był karykaturzysta z Polski, Szczepan Sadurski. Pozostałymi członkami jury byli: Valeri Alexandrow (Bułgaria, przewodniczący jury), Fan Lintao z Chin, Naji Benaji z Maroko, Fernando Pisa z Kolumbii, Abbas Nasseri (Iran), Ivailo Tsvetkov i Marian Savov (obaj z Bułgarii).
Prace jurorów i zwycięzcy
Jurorzy uczestniczyli w jury siedząc przed swoimi komputerami i nie kontaktując się ze sobą, a prace związane z wyłonieniem zwycięzców były trzyetapowe. Najpierw każdy juror pozostawił setkę najlepszych jego zdaniem rysunków (otrzymał je w postaci cyfrowej), co odsiało mniej ciekawe konkursowe. Potem z rysunków które pozostały, każdy wybrał 20 najlepszych, przyznając punkty od 20 do 1. Na końcu z finałowej grupy każdy juror wybrał najlepsze rysunki, również przyznając swoje punkty.
W ten sposób wyłoniono zwycięzców, którymi zostali:
First Prize – Jacek Frąckiewicz (Polska)
Second Prize – Rucke Souza (Brazylia)
Third Prize – Tsocho Peev (Bułgaria)
W Rousse, w Bułgarii, już odbył się wernisaż wystawy, a do zwycięzców i jurorów którzy nie mogli na niego przybyć, wkrótce trafią pocztą okolicznościowe „medale” pamiątkowe oraz okolicznościowe publikacje.
Juror Sadurski – informacja na potrzeby konkursowej publikacji
Walexowi się nie odmawia! – pomyślałem, gdy tylko mój wspaniały kolega z Bułgarii zaproponował mi uczestnictwo w pracach jury konkursu. Oceniłem konkursowe prace w kolejnych etapach, według zasad określonych przez organizatorów. Zrobiłem to tak, aby nie wstydzić się tego i jestem pewien, że inni członkowie jury zrobili tak samo. To sprawiło, że demokratyczna ocena każdego z jurorów wyłoniła zwycięzców. Do ścisłego grona finalistów wybrano rysunki pomysłowe i nieprzypadkowe. Mądre i dowcipne. O to w takich konkursach chodzi – rysunki mają widzów bawić, ale też przekazywać ważne tematy w sposób humorystyczny. Co ważne, takie konkursy jednoczą artystów z całego świata. Karykaturzyści, to wielka rodzina osób, które na co dzień mówią różnymi językami, ale często rozumieją się bez słów.
Wielu karykaturzystów ze świata doskonale rozumie też ideę Partii Dobrego Humoru, którą stworzyłem w 2001 roku w Polsce, jako organizację o zasięgu światowym. Wspólnie staramy się swoją codzienną działalnością rozweselić ludzi na całym świecie. Uśmiech ma większą moc niż bomby. Gdyby wszyscy na świecie byli pozytywni do siebie nastawieni, nie byłoby wojen i terroryzmu. Dlatego uśmiechajmy się do siebie jak najczęściej!
Międzynarodowy konkurs karykatury w Bułgarii: (c) Rysunki.pl
Zobacz też:
>
>