Najdroższe obrazy na świecie

najdroższe obrazy świata Krzyk Edvard Munch

Poznaj ekskluzywne dzieła – najdroższe obrazy świata

Na świecie ceni się wiele dziwnych rzeczy, które dla jednych wydają się zupełnie oczywiste, a dla innych zupełnie niezrozumiałe. Z łatwością dotyczy to ranking kasyn 2022, ponieważ hazardzista uwielbia ten rodzaj rozrywki i chętnie spędziłby cały dzień grając na najlepszych automatach. I odwrotnie, hazardzista nie może znaleźć w nich nic szczególnego i będzie wolał spędzić wolny czas w całkiem inny sposób. To samo można powiedzieć o obrazach. Ci, którzy uwielbiają sztukę, wydadzą miliony dolarów, aby stać się posiadaczem wyjątkowego dzieła, podczas gdy inni nie interesując się sztuką.

Top najdroższych obrazów na świecie

Lista opiera się na wynikach aukcji, więc nie można na niej zobaczyć słynnych obrazów, takich jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, ale można znaleźć mnóstwo innych, nie mniej kosztownych opcji.

1. Gracze w karty

Najdroższym obrazem na świecie jest The Card Players. Obraz został namalowany przez słynnego francuskiego artystę Paula Cezanne’a. Został namalowany w latach 1892-1893, a w 2012 roku został kupiony za 250 milionów dolarów przez katarską rodzinę królewską, co czyni go najdroższym obrazem na świecie kupionym na publicznej aukcji.

2. Numer 5

W 2006 roku „Number 5”, obraz słynnego amerykańskiego abstrakcjonisty Jacksona Pollocka, został zakupiony w Sotheby’s za 140 milionów dolarów. Artysta, o którym mowa, znany jest jako wynalazca „action painting”. Jackson Pollock uważał, że spontaniczny proces twórczy jest ważniejszy od rezultatu, przez który wylewał i rozpryskiwał farbę na płótno.

3. Kobieta III

Obraz ten został namalowany w 1953 roku przez holenderskiego artystę Willema de Kooninga. Kobieta III została namalowana pociągnięciami pędzla, zmieniając je w symboliczne totemy. W 2006 roku amerykański kolekcjoner David Geffen sprzedał ten obraz dla milionera Stevena Cohena za 137,5 mln dolarów.

4. Portret Adele Bloch-Bauer

W 1907 roku słynny austriacki artysta Gustav Klimt namalował obraz zatytułowany Portret Adele Bloch-Bauer. Obraz ten znany jest również jako Złota Adele lub austriacka Mona Lisa. Obraz przedstawia córkę Moritza Bauera, prezesa wiedeńskiego związku bankowego. W 2006 roku obraz ten został kupiony przez Ronalda Laudera, amerykańskiego biznesmena za 135 milionów dolarów.

5. Najdroższe obrazy świata: Krzyk

Obraz ten został stworzony przez norweskiego artystę Edvarda Muncha. Powstał on w latach 1893-1910. Obraz przedstawia krzyczącą postać ludzką na tle czerwonego nieba i uogólnionego pejzażu. Obraz Scream należał do norweskiego miliardera Pettera Olsena, ale w 2012 roku wystawił go na aukcję i tam został kupiony za 119 milionów 922 tysiące dolarów. Kolosalna suma pieniędzy, którą nie każdy człowiek sukcesu by posiadał, więc miliarder Olsen miał ogromne szczęście, że znalazł taką sumę i że zdobył ten historyczny obraz z mocy prawa.

Akt, zielone liście i biust

W 1932 roku Pablo Picasso namalował obraz „Akt, zielone liście i popiersie”, na którym przedstawił swoją kochankę Marię-Theresę Walter, którą poznał w 1927 roku. W 2010 roku obraz ten został wystawiony na aukcji w Christie’s i zakupiony przez nieznanego kolekcjonera za 196,5 mln dolarów.

Chłopiec z fajką

Kolejnym obrazem słynnego malarza Pabla Picassa jest „Chłopiec z fajką”. Obraz ten został namalowany w 1905 roku, kiedy Pablo Picasso miał 24 lata. Na zdjęciu widać nieznanego chłopca z fajką w ręku i koroną z róż na głowie. W 2004 roku na aukcji w Sotheby’s obraz ten został kupiony przez nieznanego kolekcjonera za 104 miliony dolarów.

Eight Elvises

W 1963 roku amerykański artysta Andy Warhol namalował obraz zatytułowany „Eight Elvises”. Przez 40 lat obraz ten znajdował się w kolekcji Annibale Berlingieri, dopiero w 2008 roku został wystawiony na aukcji i kupiony przez nieznanego nabywcę za 100 milionów dolarów.

Najdroższe obrazy świata: Dora Maar z kotem

Dziewiąte miejsce wśród najdroższych obrazów na świecie zajmuje inny obraz słynnego artysty Pabla Picassa o nazwie „Dora Maar z kotem”, który został namalowany w 1941 roku. To, co czyni obraz godnym uwagi, to kubistyczny kształt utrudniający dostrzeżenie kota. W 2006 roku rosyjski biznesmen Rustam Tariko zakupił obraz na aukcji w Sotheby’s za 95,2 mln dolarów.

Portret Adele Bloch-Bauer

Kolejny obraz Gustava Klimta przedstawiający portret Adele Bloch-Bauer. Adele była żoną Firdynanda Bloch-Bauera, który był wówczas bogatym przemysłowcem. Sponsorował różne formy sztuki, w tym Gustawa, dla którego namalował portret żony. W 2006 roku obraz został nabyty przez nieznanego kolekcjonera za 87,9 mln dolarów.

Wniosek

To tylko część obrazów, które słusznie mogą pretendować do miana najdroższych obrazów świata, ale jest ich wiele. W rzeczywistości, w zależności od kryteriów rankingu, obrazy mogłyby być zupełnie inne, na przykład Mona Lisa i wiele innych. Jednak wszystkie wybory w naszym rankingu są zdecydowanie warte uwagi i zdecydowanie należą do najdroższych obrazów.

Na ilustracji: fragment słynnego obrazu Muncha Krzyk
1189 / 12-8-22 / out 22-8-23 / najdroższe obrazy świata