Najstarszy rysunek ma pół miliona lat

najstarszy rysunek świata rysunki

Najstarszy rysunek świata?

Naukowcy z Holandii twierdzą, że pierwszym rysunkiem stworzonym ręką człowieka jest… rysunek na muszli.

W magazynie Nature z 2014 r. naukowcy z Holandii ogłosili wyniki badań muszli znalezionej 100 lat temu na wyspie Jawa (Indonezja). Dokładnie przyjrzeli się szlaczkowi (pofalowanej linii) na muszli słodkowodnej małży i doszli do wniosku, ze wyryła go ręka homo erektusa, jednego z przodków naszego gatunku, homo sapiens.

Najstarszy rysunek na muszli

Muszla służyła temu człowiekowi jako narzędzie, więc postanowił je ozdobić, a w zasadzie oznaczyć, bo jeden zygzak trudno nazwać świadomym działaniem artystycznym. Wspomniany szlaczek jest widoczny jedynie wtedy, gdy patrzymy w jego kierunku pod odpowiednim kątem.

Do niedawna uważano, że używane przez siebie przedmioty ozdabiali przedstawiciele homo sapiens. Najstarsze zbadane przedmioty miały ok. 430-540 tys. lat, zatem były młodsze od wspomnianej wyżej muszli.

Homo erektus (jego wcześniejsze nazwy: pitekantrop, małpolud) pojawił się ok. 1,8 miliona lat temu na kontynencie afrykańskim (obecne tereny Kenii, Etiopii i Tanzanii), a potem rozprzestrzeniał się także po Europie i Azji).

Na zdjęciu: rekonstrukcja popiersia Homo erectusa, znajdująca się w muzeum archeologicznym w Herne. Może to on albo jego kolega, wydziergał szlaczek na muszli?
foto: Wikipedia

Tekst: (c) Rysunki.pl

Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.