Włochy. Polski folklor na wesoło

polski folklor humor Włochy rysunki stroje ludowe

Polski folklor z humorem

W maju i czerwcu 2016 r. rysunki Szczepana Sadurskiego przedstawiające polskie stroje ludowe podróżowały po Kalabrii (południowe Włochy). Dzięki Katarzynie Gralińskiej ze Związku Polaków w Kalabrii w ciągu trzech tygodni rysunki Szczepana Sadurskiego były prezentowane trzykrotnie. Najpierw w Polskiej Szkole Eksperymentalnej działającej przy Związku Polaków w Kalabrii, w 200-tysięcznym mieście Reggio Calabria. 15 maja pokazywano je podczas święta Festa dei Popoli w Reggio Calabria, a 4 czerwca w mieście Cantona, podczas Festiwalu Senza Frontiere (Bez Granic).

Polski folklor w rysunkach humorystycznych

Zestaw 10. rysunków Sadurskiego pokazywanych w Kalabrii, to jego charakterystyczne postacie przedstawiające kobietę i mężczyznę, ubrane w pieczołowicie odwzorowane przez niego polskie stroje ludowe z różnych regionów Polski.

Związek Polaków w Kalabrii (Associazione dei Polacchi in Calabria) powstał w 2003 r., jest największą organizacją polonijną na południu Włoch i może się poszczycić wieloma działaniami, nie tylko kulturalnymi.

Na zdjęciu: rysunki Sadurskiego podczas Festival Senza Frontiere w Cantona

Polski folklor: (c) Rysunki.pl

Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.