Sadurski otworzył wystawę w Australii

polski rysownik karykaturzysta Australia wystawa

Karykaturzysta Australia

Na początku stycznia 2016 r. w Melbourne zakończył się trzynasty PolArt 2015 – festiwal polskiej kultury i sztuki, jaki co 3 lata na przełomie roku odbywa się w kolejnych miastach Australii. Wśród nielicznych artystów zaproszonych z Polski, byli m.in. piosenkarka Anna Maria Jopek, a polskie sztuki plastyczne reprezentował znany polski karykaturzysta Szczepan Sadurski.

Sadurski uczestniczył w wernisażach wystaw zorganizowanych Polish Art Foundation, w ramach festiwalu. W Victorian Artists Society Gallery ekspozycja jego rysunków satyrycznych była częścią dużej wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii artystycznej polskich artystów mieszkających w Australii (wystawę otworzył ambasador Paweł Milewski). Szczepan Sadurski został też zaproszony do udziału w panelu dyskusyjnym, jaki odbył się podczas wernisażu wystawy w Steps Gallery, podczas którego przybliżył swoją działalność artystyczną. W Town Hall czyli w gmachu Ratusza Melbourne uczestniczył w spotkaniu z okazji setnej rocznicy urodzin dziennikarza i satyryka Andrzeja Gawrońskiego (1916-1997) połączonego z promocją książki „Australijskie awantury”. Książkę tę, wydaną przez Australijskie Towarzystwo Kulturalne w Australii Zachodniej, Sadurski zilustrował.

Szczepan Sadurski uczestniczył też w szeregu innych spotkań z przedstawicielami australijskiej Polonii, m.in. w Domu Polskim Syrena w Rowville i w Sydney. Było szereg okazji, aby zaprezentował swój talent jako karykaturzysta rysujący w błyskawicznym tempie wesołe portrety, z czego słynie nie tylko w Polsce.

Karykaturzysta Australia: (c) Rysunki.pl

Karykaturzysta Australia – Szczepan Sadurski

• Jego rysunki satyryczne dotychczas ukazały się w ponad 200 tytułach prasy w Polsce i w innych krajach.

• W połowie lat 80. był najczęściej publikowanym rysownikiem słynnego tygodnika satyrycznego Szpilki.

• Wśród zdobytych nagród najwyżej ceni Złotą Szpilkę’87 – nagrodę na najlepszy rysunek roku.

• Jego młodzieńcze rysunki powstałe w stanie wojennym są częścią ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

• Jeden z jego rysunków opublikowanych w stanie wojennym wywołał polityczny skandal, zakończony w gabinecie generała Jaruzelskiego.

• Rysował w programach telewizyjnych różnych stacji (m.in. TVP, TVN i Polsat). Nie tylko komentarze satyryczne.

• Miał wystawy w różnych miejscach świata (Europa, USA, Republika Południowej Afryki). W październiku 2015 r. w Nowym Jorku otworzył wystawę „Polacy w Nowym Jorku w karykaturze Sadurskiego”, 2 miesiące później w Melbourne (Australia) był gościem festiwalu PolArt.

• W ostatnich 10. latach stworzył 40 tys. karykatur na ok. 500. imprezach zamkniętych. Głównie w Polsce, ale rysował też kilku krajach Europy, w Australii i USA, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy napisano, że jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”.

Ciekawostki
> Australia
> Melbourne
> Canberra