Niemal każdy z nas spotkał się kiedyś z układaniem puzzli. Co jest w nich takiego fajnego? Poznaj ciekawostki o puzzlach
Nauka i rozrywka dla dzieci
Wokół nas są przeróżne przedmioty, które mają swoją historię powstania. Nie każdego interesuje ta przeszłość i pochodzenie, gdyż większości wystarczy użyteczność pewnych potrzebnych rzeczy. Są i też tacy, którzy lubią wiedzieć rozmaite ciekawostki. Jedną z nich jest historia powstania puzzli, które mają już ponad 300 lat.
Zostały one wymyślone w Londynie w 1739 roku przez kartografa Johna Silsbur’ego, jako pomoc w nauce dla dzieci na dworze króla Anglii. Pierwsze puzzle miały postać cienkich deseczek z mahoniu, na których namalowano kontury poszczególnych państw świata. Z biegiem czasu zaczęto wycinać także inne kształty i motywy do nauki.
Rozpowszechnienie puzzli w Europie nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas bowiem, zaczęto traktować je jako rodzaj rozrywki, a nie tylko nauki, jak wcześniej. Od tamtego momentu puzzle spopularyzowały świat, stając się pożądanym produktem po dziś dzień. Od najmłodszych lat, dzieci mają styczność z tą formą zabawy. Im młodsze dziecko, tym łatwiejsze puzzle i większe elementy do poskładania. Dzieci uczą się chwytania, dopasowywania, spostrzegawczości, poznają kolory i kształty. Jest to zabawa, która uaktywnia wiele obszarów w mózgu i wpływa na małą motorykę. Dorośli często sięgają po ten rodzaj aktywności, gdyż potrafi ona wpłynąć również na wyciszenie i skupienie dziecka. Do dyspozycji dla starszych dzieci, są puzzle z ich ulubionymi bohaterami bajek, zwierzętami, pojazdami itp. Ciekawostką są puzzle drewniane oraz 3D, czyli przestrzenne.
Ciekawostki o puzzlach – hobby dla ludzi w każdym wieku
Jak wspomniano powyżej, układanie puzzli często wycisza i uczy skupienia. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Różnica jest w wielkości elementów oraz w końcowym obrazie. Potrafi być on naprawdę sporych rozmiarów. Warto mieć w domu dość duży stół, na którym moglibyśmy oddawać się temu hobby w ciszy i spokoju. Istnieją specjalne akcesoria do puzzli, wśród których znaleźć możemy poręczny sorter, specjalny klej oraz maty. Klej potrzebny jest, kiedy chcemy uwiecznić nasze ułożone puzzle w formie obrazu w ramie na ścianę, lub gdy tworzymy konstrukcję przestrzenną. Natomiast mata, przyda się młodszym i starszym, aby posprzątać i bezpiecznie przechować puzzle jeszcze nie ułożone. Wystarczy położyć je na początku na omawianej macie, a gdy zechcemy zrobić dłuższą przerwę, możemy ją zrolować i odłożyć na bok. Dzięki takiemu rozwiązaniu, szybko i sprawnie sprzątniemy naszą zabawę, aby zrobić miejsce na coś innego np. na posiłek przy stole.
Różne rodzaje puzzli
Układanki z puzzli różnią się między sobą m.in. tematyką, kształtem, wielkością powstałego obrazu oraz liczbą elementów. Najpopularniejsze są puzzle z ilością elementów 500, 1000, 2000 sztuk. Zdarzają się jednak opakowania powyżej 3000 sztuk, a nawet 10000 elementów. Dobór uzależniony jest od naszych potrzeb i czasu, który poświęcamy na ich ułożenie. Dla kogoś 500 puzzli będzie wystarczające, a dla innych te powyżej 6000 sztuk, bo uwielbiają malutkie części obrazu. Wszystko to rzecz gustu.
Tematyka układanek również jest bardzo szeroka: od pejzaży, przez części natury i zwierzęta, po bajkowe i futurystyczne widoki. Przeszukując sklepy, można dostać puzzlowego zawrotu głowy od wyboru, który czeka na nas na półkach. Jeszcze większy wybór jest w internecie, gdzie wystarczy zamówić paczkę z dostawą do domu, aby cieszyć się z miło spędzonego czasu przy nowym nabytku.
zawsz / 1140 / 20924out / ciekawostki o puzzlach