Rysunki o Warszawie i nie tylko

znany karykaturzysta Szczyrk rysownik Warszawa sport karykatury euro

Rysownik Warszawa

Pochodzi z Lublina, ale od wielu lat mieszka w Warszawie. Rysownik prasowy, karykaturzysta, dziennikarz Szczepan Sadurski. Wśród wielu tematów rysunkowej twórczości którą zajmuje się na co dzień, są tematy warszawskie. Pewnie gdyby miał czas, jak wielu artystów rysowałby sam z siebie, czyli do szuflady. Ale nic nie wskazuje na to, żeby ilość artystycznych zamówień od firm i osób prywatnych miała się zmienić. Zostają więc rysunki o Warszawie, realizowane na zamówienie

O Warszawie z humorem

W 2018 roku zilustrował książkowe wydanie zbioru felietonów Stanisława Wiecheckiego Wiecha (1896-1979) „Warszawa da się lubić„. Ilustrował warszawskie felietony publikowane w kolejnych numerach miesięcznika „Skarpa Warszawska”. Na zamówienie miasta Warszawy zrobił cykl rysunków humorystycznych, również na tematy warszawskie. Pojawiła się w nich syrenka, Zamek Królewski, kolumna Zygmunta i nie tylko.

Gdy działała TVN Warszawa, kilkukrotnie zapraszany był do telewizyjnego studio, gdzie na oczach widzów wyczarowywał rysunki związane z Warszawą. Na przykład o Dworcu Centralnym, albo o Warszawskich Łazienkach. A ponieważ rysuje szybko i jest kreatywny – rysunków powstawało  więcej, niż zakładano.

Warszawa da się lubić Wiech Szczepan Sadurski

2018. Wywiad z Sadurskim, związany ze zilustrowaniem przez niego książki Wiecha. Rysownik Warszawa

Dawno temu wziął udział w wystawie karykatury „Warszawa na wesoło”, organizowanego przez Muzeum Karykatury w Warszawie. Zresztą od początku istnienia tej placówki jego rysunki wielokrotnie gościły na wystawach w tym warszawskim muzeum. Był też jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które zapoczątkowało swoją działalność na jednym z gmachów na warszawskim Starym Mieście.

Rysownik Warszawa. Karykatury warszawskie

To jako rysownik satyryczny, ale Sadurski to również karykaturzysta. Zdarza mu się wplatać do zamówionych karykatur tematy warszawskie. Najczęściej w tle takiego obrazka pojawia się wizerunek Pałacu Kultury lub warszawska Syrenka, czasem też charakterystyczne budowle i wieżowce Warszawy.

Wprawdzie określenie „karykaturzysta” wielu kojarzy się z artystami ulicznymi tworzącymi czasami na warszawskiej Starówce, ale to zawód zamierający. Zresztą Sadurski nigdy nie zarabiał na ulicach, nie tylko z braku czasu związanego z setkami rysunkowych zamówień od firm warszawskich.

atrakcje na event Warszawa karykaturzysta karykatury karykatura eventy imprezy firmowe

2018. Karykatury Sadurskiego na jednym z biznesowych spotkań w Warszawie

Jest karykaturzystą eventowym czyli takim, który tworzy karykatury na żywo podczas rozmaitych imprez. Konferencje, targi, wszelkiego rodzaju eventy firmowe, nawet ekskluzywne wesela. Ponieważ nazywany jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata” (tak pisano o nim w Nowym Jorku, Australii i innych miejscach świata, gdzie był zapraszany jako karykaturzysta), a warszawskie gusta nie pozwalają na korzystanie z przypadkowych artystów, Sadurski co chwilę uświetnia kolejne bankiety, spotkania, itd. Jego kalendarz zaczyna się zapełniać nawet na 2 lata przed planowanymi imprezami. Do dziś mile wspomina wyjątkową atmosferę związaną z rysowaniem karykatur w strefie dla VIP-ów obok Stadionu Narodowego w Warszawie, podczas kolejnych meczów EURO 2012.

Dodajmy do tego sporadyczne wykłady Sadurskiego z karykatury na jednej z warszawskich szkół wyższych. Robi to najczęściej publikowany w połowie lat 80. rysownik słynnego tygodnika Szpilki, którego nie dopuszczono do egzaminu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podobno przedstawiciele komisji artystycznej przeglądając prace kandydatów, natychmiast rozpoznali charakterystyczny podpis SADURSKI i stwierdzili, że niczego już go nie nauczą.

Szczepan Sadurski wywiad karykaturzysta rysownik prasowy

2019. Wywiad w Trybunie, zanim Sadurski został tu rysunkowym komentatorem satyrycznym. Rysownik Warszawa

Rysownik karykaturzysta – Sadurski na co dzień

A co Szczepan Sadurski rysuje w swojej warszawskiej pracowni, poza tematami związanymi z polską stolicą? Rysuje dla prasy (na przykład ostatnio jest satyrycznym komentatorem ogólnopolskiego dziennika „Trybuna„, którego redakcja znajduje się w Warszawie. Jest to stała rubryka na stronie 2, całostronicowe okładki oraz ilustracje do tekstów). Jego rysunek drukuje w każdym numerze miesięcznik Skarpa Warszawska, ilustruje ksiażki i podręczniki szkolne (Wiedza o Społeczeństwie). Ciągle pojawiają się pytania od agencji reklamowych i działów marketingu różnych firm, poszukujących dowcipnych rysunków o zabawieniu komercyjnym i reklamowym, np. do mediów społecznościowych. Jak wystarcza czasu, bierze udział w konkursach i wystawach rysunku satyrycznego, nie tylko w Polsce.

karykaturzysta Warszawa rysownik karykatury

Sadurski zapraszany jest do stacji telewizyjnych nie tylko jako karykaturzysta, ale też komentator aktualnych wydarzeń

A poza tym tworzy i redaguje portal Sadurski.com, w którym jest rozrywka, wiele ciekawostek na różne tematy oraz humor. W końcu przez ćwierć wieku redagował Dobry Humor i kilka innych czasopism z humorem, co wielu czytelników do dziś pamięta.

Rysownik Warszawa Szczepan Sadurski

Zobacz też:
> Rysunki na żywo podczas konferencji
> Sadurski w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
> Sadurski otworzył wystawę w Australii
> Szczepan Sadurski w Nowym Jorku