Rysownik Warszawa
Pochodzi z Lublina, ale od wielu lat mieszka w Warszawie. Rysownik prasowy, karykaturzysta, dziennikarz Szczepan Sadurski. Wśród wielu tematów rysunkowej twórczości którą zajmuje się na co dzień, są tematy warszawskie. Pewnie gdyby miał czas, jak wielu artystów rysowałby sam z siebie, czyli do szuflady. Ale nic nie wskazuje na to, żeby ilość artystycznych zamówień od firm i osób prywatnych miała się zmienić. Zostają więc rysunki o Warszawie, realizowane na zamówienie
O Warszawie z humorem
W 2018 roku zilustrował książkowe wydanie zbioru felietonów Stanisława Wiecheckiego Wiecha (1896-1979) „Warszawa da się lubić„. Ilustrował warszawskie felietony publikowane w kolejnych numerach miesięcznika „Skarpa Warszawska”. Na zamówienie miasta Warszawy zrobił cykl rysunków humorystycznych, również na tematy warszawskie. Pojawiła się w nich syrenka, Zamek Królewski, kolumna Zygmunta i nie tylko.
Gdy działała TVN Warszawa, kilkukrotnie zapraszany był do telewizyjnego studio, gdzie na oczach widzów wyczarowywał rysunki związane z Warszawą. Na przykład o Dworcu Centralnym, albo o Warszawskich Łazienkach. A ponieważ rysuje szybko i jest kreatywny – rysunków powstawało więcej, niż zakładano.
Dawno temu wziął udział w wystawie karykatury „Warszawa na wesoło”, organizowanego przez Muzeum Karykatury w Warszawie. Zresztą od początku istnienia tej placówki jego rysunki wielokrotnie gościły na wystawach w tym warszawskim muzeum. Był też jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które zapoczątkowało swoją działalność na jednym z gmachów na warszawskim Starym Mieście.
Rysownik Warszawa. Karykatury warszawskie
To jako rysownik satyryczny, ale Sadurski to również karykaturzysta. Zdarza mu się wplatać do zamówionych karykatur tematy warszawskie. Najczęściej w tle takiego obrazka pojawia się wizerunek Pałacu Kultury lub warszawska Syrenka, czasem też charakterystyczne budowle i wieżowce Warszawy.
Wprawdzie określenie „karykaturzysta” wielu kojarzy się z artystami ulicznymi tworzącymi czasami na warszawskiej Starówce, ale to zawód zamierający. Zresztą Sadurski nigdy nie zarabiał na ulicach, nie tylko z braku czasu związanego z setkami rysunkowych zamówień od firm warszawskich.
Jest karykaturzystą eventowym czyli takim, który tworzy karykatury na żywo podczas rozmaitych imprez. Konferencje, targi, wszelkiego rodzaju eventy firmowe, nawet ekskluzywne wesela. Ponieważ nazywany jest „jednym z najszybszych karykaturzystów świata” (tak pisano o nim w Nowym Jorku, Australii i innych miejscach świata, gdzie był zapraszany jako karykaturzysta), a warszawskie gusta nie pozwalają na korzystanie z przypadkowych artystów, Sadurski co chwilę uświetnia kolejne bankiety, spotkania, itd. Jego kalendarz zaczyna się zapełniać nawet na 2 lata przed planowanymi imprezami. Do dziś mile wspomina wyjątkową atmosferę związaną z rysowaniem karykatur w strefie dla VIP-ów obok Stadionu Narodowego w Warszawie, podczas kolejnych meczów EURO 2012.
Dodajmy do tego sporadyczne wykłady Sadurskiego z karykatury na jednej z warszawskich szkół wyższych. Robi to najczęściej publikowany w połowie lat 80. rysownik słynnego tygodnika Szpilki, którego nie dopuszczono do egzaminu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podobno przedstawiciele komisji artystycznej przeglądając prace kandydatów, natychmiast rozpoznali charakterystyczny podpis SADURSKI i stwierdzili, że niczego już go nie nauczą.
Rysownik karykaturzysta – Sadurski na co dzień
A co Szczepan Sadurski rysuje w swojej warszawskiej pracowni, poza tematami związanymi z polską stolicą? Rysuje dla prasy (na przykład ostatnio jest satyrycznym komentatorem ogólnopolskiego dziennika „Trybuna„, którego redakcja znajduje się w Warszawie. Jest to stała rubryka na stronie 2, całostronicowe okładki oraz ilustracje do tekstów). Jego rysunek drukuje w każdym numerze miesięcznik Skarpa Warszawska, ilustruje ksiażki i podręczniki szkolne (Wiedza o Społeczeństwie). Ciągle pojawiają się pytania od agencji reklamowych i działów marketingu różnych firm, poszukujących dowcipnych rysunków o zabawieniu komercyjnym i reklamowym, np. do mediów społecznościowych. Jak wystarcza czasu, bierze udział w konkursach i wystawach rysunku satyrycznego, nie tylko w Polsce.
A poza tym tworzy i redaguje portal Sadurski.com, w którym jest rozrywka, wiele ciekawostek na różne tematy oraz humor. W końcu przez ćwierć wieku redagował Dobry Humor i kilka innych czasopism z humorem, co wielu czytelników do dziś pamięta.
Rysownik Warszawa Szczepan Sadurski
Zobacz też:
> Rysunki na żywo podczas konferencji
> Sadurski w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
> Sadurski otworzył wystawę w Australii
> Szczepan Sadurski w Nowym Jorku