Sadurski zilustrował erotyczne limeryki

seks w pewnym mieście limeryki erotyczne

Seks w pewnym mieście. Antologia limeryków kosmatych” – to książka, jaka ukazała się pod koniec 2016 r. nakładem wydawnictwa Pisarze.pl. Autorami tej dosyć obszernej pozycji (ponad 200 stron formatu 17×24 cm) jest 35. polskich twórców limeryków.

Zbiór kilkuset limeryków o tematyce erotycznej (już nie wypada pisać „damsko-męskiej”), to kilkaset okazji do uśmiechu podczas lektury. Zawartość książki można czytać od początku do końca, do końca do początku lub w jakiejkolwiek kolejności i nie wpłynie to na częstotliwość uśmiechu czytających. Zaskakujące i dowcipne jak zwykle w formie limeryki, w dodatku napisane przez różne osobowości literackie, do tego wszystkie krążące wokół chwytliwego i bliskiego każdemu tematu jakim jest erotyka – to książka, która może spodobać się nawet tym, którzy… nie lubią czytać.

„Seks w wielki mieście. Antologia limeryków kosmatych” jest wspólnym projektem (także finansowym) autorów tworzących limeryki, znających się z Facebooka. Pracami redakcyjnymi i koordynacją projektu zajął się jeden z nich, poeta Mariusz Parlicki.

Ilustracje i okładka

Swój wkład do niej włożył także rysownik satyryczny Szczepan Sadurski. Gdy prace nad tekstami były na ukończeniu, przeczytał wszystko i do wybranych limeryków stworzył ponad 20 rysunków. Na końcu powstał kolorowy rysunek okładkowy, a jego zmodyfikowany fragment trafił także na ostatnią stronę okładki. Wydawca umieścił pod nim informację, w której m.in. czytamy: „Autorzy książki to pisarze znani nie tylko z limeryków, ale też innych form poezji, prozy, publicystyki. Książka ta, to znakomita mieszanka dobrego humoru, zabawnych gierek słownych i niebanalnych skojarzeń, okraszona dowcipnymi rysunkami”.

Autorzy i limeryki

Na końcu książki znalazły się w kolejności alfabetycznej biogramy kompletu autorów, którymi są: Zbigniew Nadratowski, Marta Andersson, Ewa Skoś, Jarosław Dąbrowski, Anna Wojciechowska, Paweł Szczeciński, Ryszard Błaż, Agnieszka Handzel, Władysław Kozieł, Wojtek Kulpiński, Ryszard Wasilewski, Ania Kowalska, Krzysztof Smyk, Anna Skorupska, Ewa Pilipczuk, Adam Bednorz, Bożena Kansy, Marek Sztarbowski, Alicja Szymaniak, Bożena Słomińska, Paweł Biliński, Magda Bas, Wojtek Kłosowski, Joanna Gonczarow, Dorota Wiśniewska, Maciek Froński, Zbigniew Kurzyński, Adam Gwara, Anula King, Ana Mada, Sławomir Dzierżyński, Ryszard Krauze, Michał Witold Gajda, Hubert Horbowski. Oczywiście także biogram jedynego nie-piszącego współautora, Szczepana Sadurskiego.

Nakład książki nie jest duży. Przed Bożym Narodzeniem w całości trafił do autorów, a książki nie można kupić w księgarniach, także internetowych. W przyszłości może się to zmienić. Już teraz, w 2 tygodnie po wydrukowaniu, rozważana jest możliwość dodruku nakładu.

Kilka limeryków Mariusza Parlickiego

Danusia w Dukli
Odwiedziła Danusia raz Dukle
I wygląda dziś bardziej wypukle.
Bo chłopcy z Dukli
Danuśkę pukli
Mocno tak, że aż sterczą jej pukle.

Full Julka
Jest „Full Julka” w krakowskim burdelu,
Co klientów ma zwykle niewielu.
Choć jest niemiła,
Dziś zaliczyła
Całą paczkę „Michałków” z „Wawelu”.

Zosia z Wąbrzeźna
Straszyła Grzesia Zosia w Wąbrzeźnie,
Że jak nie weźmie jej on, to sczeźnie,
A że jest niezła,
Szkoda, by sczezła,
Więc Grześ wziął ją, lecz dosyć pobieżnie.

Wielkanocna tradycja
Geje z Krakowa – wierni zwyczajom
Jęli się stukać – jajem o jajo.
Na to zerkając
Z koszyczka zając,
Cieszy się, że tradycję kochają.

Nad Bzurą
Pan Bożydar dziś zasiadł nad Bzurą
Z miną bardziej, niż zwykle, ponurą,
Bo już od trzech tygodni
Dobrze wie, że zapłodnił
Którąś pannę, lecz nie wie wciąż którą.

Isaura z Pernambuco
W głowie Isaury z Pernambuco
Kudłate myśli wciąż się tłuką.
Kocha roślinność
Więc swą niewinność
Chce utracić z draceną lub z juką.

Kumka z Rumi
W Rumi pewien kum do kumki
Chodził kochać się bez gumki
A teraz – cały tłumek
Chodzi do niej bez gumek,
Bo małe starczają jej sumki.

Ufoludek z Saturna
Ufoludek, co przybył z Saturna,
Dopadł Jagnę z okrzykiem: – O kurna,
Bo szukał żony,
A był zielony,
Ona zaś – niezielona i jurna.

Na zdjęciu: okładka książki, foto: Agnieszka Handzel

Zobacz też:
> Dowcipy erotyczne