Kobiecy Challange z Sadurskim

Szczepan Sadurski wywiad rysunki satyryk kobiety karykaturzysta

Najnowsze wydanie (luty 2021) dostępnego w sieci miesięcznika Kobiecy Challange, na stronach 26-28 przynosi obszerny wywiad ze Szczepanem Sadurskim.

Satyryk i karykaturzysta opowiada w nim o aktualnych i minionych sprawach związanych z jego działalnością. Mówi o Partii Dobrego Humoru, o Dobrym Humorze i innych czasopismach które wydawał, o swoich związkach z Polonią na świecie i oczywiście też o rysowaniu karykatur, publikacjach i wystawach.

Tytuł „Osiągnąłem wszystko, co młody satyryk może w Polsce osiągnąć” odnosi się do lat 80., gdy publikował setki rysunków w ogólnopolskiej prasie i zdobył m.in. Złotą Szpilkę. Kilka krótkich fragmentów wywiadu:

Współpraca z Polonią

Sprawy polonijne są mi bliskie od dawna. Wiele lat temu rysowałem dla „Polonijnego Świata Młodych”, miesięcznika  rozsyłanego z Polski do polskojęzycznej młodzieży w wielu krajach. Potem współpracowałem w tygodnikiem polonijnym wydawanym w Chicago. Rysowałem też do innych czasopism po polsku, ukazujących się za granicą – Włochy, Anglia, USA, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Grecja, Holandia.

Czasopisma z humorem

W 1991 r. zrealizowałem marzenie życia: założyłem ogólnopolskie czasopismo „Dobry Humor”, wkrótce zamieniłem Lublin na Warszawę. Kilka lat później obliczono, że „DH” czytało co miesiąc prawie milion Polaków. Zacząłem uruchamiać kolejne tytuły. Przez jakiś czas równocześnie ukazywało się ich pięć. Obecnie sam się sobie dziwię, jak jedna osoba ze współpracownikami, mogła ogarnąć pięć miesięczników wraz z pełnym cyklem wydawniczym – od zakupu papieru, przez drukarnię, po kolportaż.

Karykatury na eventach

W ostatnich latach odwiedziłem ponad pół tysiąca miejsc w Polsce, rysując na rozmaitych eventach karykatury na żywo. Uwieczniłem jakieś 50 tysięcy twarzy i dorobiłem się przydomka „jeden z najszybszych karykaturzystów świata” (tak po raz pierwszy napisano o mnie w Nowym Jorku). Wiele osób nie może uwierzyć, że dowcipną i podobną do kogoś karykaturę można narysować w 100 sekund.

Partia Dobrego Humoru

Była już wystarczająca ilość podpisów, aby oficjalnie zarejestrować w Polsce nową partię polityczną, ale zrezygnowałem. Nie chcę, aby Partia Dobrego Humoru stała się częścią świata poważnej polityki. (…) Co ciekawe, media zagraniczne chętniej o Partii Dobrego Humoru informują niż media w Polsce.

Cały wywiad na stronie: https://kobiecychallenge.com/wydanie-luty-2021
Na ilustracji: zmniejszenia stron z wywiadem