Kopernik na wesoło. Wystawa w Pałacu Staszica w Warszawie

Mikołaj Kopernik Warszawski Piknik Archiwalny Pałac Staszica

Warszawski Piknik Archiwalny 2023 w Warszawie i rysunki o Mikołaju Koperniku

Co to jest Warszawski Piknik Archiwalny?

Jak co roku, w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72) odbył się kolejny Warszawski Piknik Archiwalny. Jest organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów – święta ustanowionego na 16. Międzynarodowym Kongresie Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia w 1950 r. w Paryżu organizacji pozarządowej – Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA). Tegoroczny, jednodniowy Warszawski Piknik Archiwalny odbywa się po raz trzynasty.

Rysunki humorystyczne o Mikołaju Koperniku

3 czerwca 2023 r. w Pałacu Staszica można było obejrzeć wystawę Copernicus Open. To wystawa szczególna, bo prezentująca życie i dokonania Mikołaja Kopernika na wesoło. To zbiorowa wystawa rysunku satyrycznego autorów z Polski i kilku z innych krajów. Składały się na nią rysunki z konkursów „Olsztyn 660 lat”, „Odkryj swój wszechświat” oraz z pleneru rysunku satyrycznego w Mrągowie, który odbył się w maju 2023.

Wśród 42. autorów wystawy, byli m.in. Maciej Trzepałka, Zbigniew Piszczako, Szczepan Sadurski, Waldemar Rukść, Jarosław Wojtasiński, Tomasz Niewiadomski, Robert Mirowski Wiesław Lipecki, Zbigniew Kołaczek, Michał Graczyki i Henryk Cebula.

Mikołaj Kopernik Warszawski Piknik Archiwalny Pałac Staszica

13. Warszawski Piknik Archiwalny, 2023. Pałac Staszica w Warszawie

Copernicus Open – wkrótce kolejne wystawy

Dodamy, że obecnie trwają przygotowania do szerszej wystawy tego typu z Kopernikiem w roli głównej, również o nazwie Copernicus Open. Cykl wystaw odbędzie się w drugiej połowie roku i można będzie też zobaczyć kolejne rysunki różnych autorów, których skany aktualnie spływają pocztą elektroniczną do organizatorów.

Rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika, Jana Matejki i Wisławy Szymborskiej.

Dla niezorientowanych: Pałac Staszica w Warszawie, to gmach stojący najbliżej pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Mikołaj Kopernik i Warszawski Piknik Archiwalny: (c) Rysunki.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o Mikołaju Koperniku

Dodatkowe informacje

Mikołaj Kopernik (1473-1543) jest najbardziej znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Jest autorem dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata.